خانه / آموزش سیستم عامل / کار با فایل ها
کار با فایل ها

کار با فایل ها

یکی از مهمترین موضوعاتی که برای استفاده از کامپیوتر لازم است بدانیم چگونگی کار با فایل ها در ویندوز است. در این مقاله یاد میگیریم که چرا باید از فایل ها و پوشه ها در ویندوز استفاده کنیم و چگونه میتوانیم یک فایل را ایجاد کنیم، آن را ویرایش نماییم و یا حتی فایلی را حذف نماییم.

فایل چیست ؟

برای اینکه متوجه شویم فایل چیست ابتدا باید مفهوم پوشه را متوجه شویم، یک پوشه را در دنیای واقعی در نظر بگیرید که تعدادی کاغذ و تصویر و… در داخل آن قرار دارد، وظیفه پوشه حفظ و نگهداری اطلاعات با انواع مختلف (کاغذ، تصویر و… ) در کنار هم میاشد. در کامپیوتر نیز پوشه ها همین وظیفه را بر عهده دارند و فایل ها نیز نقش همان کاغذ و تصویر و… را دارا میباشند.

البته بد نیست این نکته را هم بدانیم، همانطور که پوشه ها از یک یا چندین فایل تشکیل شده اند فایل ها نیز مجموعه ای از صفر و یک هایی است که برای ذخیره سازی اطلاعات در انواع مختلف (تصاویر، متن ها، فیلم ها و…) بر روی کامپیوتر استفاده میشود. انواع مختلفی از فایل ها وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید.

مانند : فایل های متنی، عکس ها، موسیقی ها، فیلم ها و انواع دیگر، هنگامی که از نرم افزار های مختلفی استفاده میکنید در واقع شما مشغول کار با فایل های مختلف هستید. میتوان گفت فایل ها در ویندوز مانند اشیا در دنیای واقعی هستند. در سیستم عامل ویندوز که از رابط کاربری گرافیکی (GUI) بهره میبرد تمامی فایل ها دارای یک آیکون مرتبط با نوع فایل میباشند. در تصویر زیر انواع مختلف فایل ها را مشاهده میکنید که دارای آیکون های متفاوتی هستند.

کار با فایل ها

فولدر یا پوشه چیست ؟

در بخش قبل به صورت خلاصه با پوشه ها آشنا شدیم، در ویندوز برای مرتب کردن و یا دسته بندی فایل ها از پوشه ها استفاده میشود. پوشه ها در ویندوز دقیقا شبیه یک پوشه در دنیای واقعی عمل میکنند. در تصویر زیر میتوانید تعدادی پوشه را مشاهده کنید که در داخل آنها فایل هایی قرار دارد

کار با فایل ها

جستجوگر فایل ( File Explorer ) ؟

تا اینجا برای سازمان دهی فایل ها از پوشه ها استفاده کردیم اما اگر بخواهیم پوشه ها را سازمان دهی کنیم باید از چه چیزی استفاده کنیم؟

برای سازمان دهی پوشه ها میتوانیم از جستجوگر فایل که در ویندوز به ( File Explorer ) معروف است استفاده کنیم. ( File Explorer ) یک نرم افزار کاربردی و از پیش نصب شده در ویندوز است. در ویندوز ۷ میتوانید از Windows Explorer به جای File Explorer استفاده کنید.

برای باز کردن File Explorer میتوانید بر روی آیکون این نرم افزار در تسکبار کلیک کنید و یا بر بروی یک فولدر دابل کلیک کنید تا این نرم افزار اجرا شود. سپس مشاهده میکنید که این نرم افزار اجرا میشود و میتوانید به کار با فایل ها و پوشه ها بپردازید.

کار با فایل ها

روی پوشه Document در داخل File Explorer دابل کلیک کنید تا این پوشه باز شود. اکنون میتوانید فایل هایی که در داخل پوشه Document ذخیره شده است را مشاهده کنید.

کار با فایل ها

اگر به قسمت address bar در بالای پنجره File Explorer دقت کنید میتوانید محل قرار گیری پوشه ها را در داخل File Explorer مشاهده کنید.

کار با فایل ها

کار با فایل ها و اجرای فایل در ویندوز

برای کار با فایل ها و اجرای یک فایل در ویندوز میتوانید از چند روش استفاده کنید :

روش اول :

فایل مورد نظر را بر روی کامپیوتر پیدا کنید و روی آن دابل کلیک کنید. سپس نرم افزار مربوطه فایل را اجرا خواهد کرد. به عنوان مثال در تصویر زیر ما یک فایل از نوع متنی را با نرم افزار Microsoft Word اجرا کرده ایم.

کار با فایل ها

روش دوم :

روش دیگری که میتوانید برای اجرای یک فایل در ویندوز استفاده کنید به این صورت است که ابتدا نشانگر موس را بر روی فایل قرار دهید سپس کلیک راست نمایید و گزینه Open را انتخاب نمایید.

کار با فایل ها

روش سوم :

ابتدا نرم افزار مورد نظر را باز کنید سپس در داخل نرم افزار یک فایل را اجر کنید. به عنوان مثال در تصویر زیر ما نرم افزار Microsoft Word را اجرا کرده ایم و در داخل آن فایل مورد نظر را باز کرده ایم. در بیشتر نرم افزار ها برای اجرای یک فایل ابتدا بر روی File کلیک میکنیم سپس گزینه Open را انتخاب میکنیم.

کار با فایل ها

جا به جا کردن و ایجاد کردن و حذف کردن فایل ها در ویندوز

هنگامی که از کامپیوتر استفاده میکنید مرتبا در حال کار با فایل ها هستید. در طول زمان تعداد فایل هایی که روی کامپیوتر شما قرار دارد زیاد و زیاد تر میشود، اگر بخواهید در میان انبوهی از فایل ها به دنبال یک فایل بگردید به سختی میتوانید آنرا پیدا کنید. خوشبختانه در ویندوز میتوانید فایل هایی را که ایجاد کرده اید به پوشه های دیگر منتقل کنید و یا اگر از آنها استفاده نمیکنید آنها را حذف کنید.

چگونه فایل ها را جا به جا کنیم؟

برای انتقال یک فایل از پوشه ای به پوشه ای دیگر به شکل زیر عمل میکنیم. در تصویر زیر ما یک فایل را از پوشه Document به پوشه Resumes منتقل میکنیم. برای انجام اینکار ابتدا فایل را انتخاب میکنیم و سپس آن را میکِشیم و روی پوشه Resumes رها میکنیم تا فایل به پوشه مورد نظرمان منتقل شود. کار با فایل ها

همانطور که مشاهده میکنید در تصویر زیر فایل به پوشه Resumes که در داخل پوشه Document قرار دارد منتقل شده است. با این روش میتوانید تمامی فایل هایتان را جا به جا کنید. توجه کنید که اگر یک پوشه را منتقل کنید تمامی فایل هایی که در داخل پوشه قرار دارد منتقل میشود.

کار با فایل ها

روش دیگری که برای جا به جا کردن فایل ها وجود دارد استفاده از Copy و Paste میباشد به این صورت که ابتدا نشانگر موس را بر روی فایل برده و فایل مورد نظرمان را انتخاب میکنیم سپس در منوی بالایی پنجره File Explorer گزینه Copy را انتخاب میکنیم در نهایت به پوشه مقصد میرویم و روی گزینه Paste که در کنار گزینه Copy قرار دارد کلیک میکنیم. اینکار را با استفاده از منوی راست کلیک و یا کلیدهای میانبر نیز میتوانیم انجام دهیم.

کار با فایل ها

چگونه یک پوشه جدید بسازیم؟

برای ایجاد یک پوشه جدید ابتدا وارد File Explorer شوید سپس بر روی دکمه  New folder کلیک کنید تا یک پوشه جدید ساخته شود. همچنین میتوانید در محلی که میخواهید یک پوشه جدید در آن بسازید راست کلیک کنید و سپس در داخل گزینه New بر روی Folder کلیک کنید. کار با فایل ها بعد از اینکه پوشه را ساختید لازم است یک نام برای آن انتخاب کنید. میتوانید در داخل کادر سفید نام پوشه را بنویسید و کلید Enter را فشار دهید تا نام پوشه ذخیره شود. کار با فایل ها پوشه شما آماده است. حالا میتوانید هر فایلی را که بخواهید در داخل آن قرار دهید.

چگونه نام فایل ها و پوشه ها را تغییر دهیم ؟

در ویندوز شما به راحتی میتوانید نام فایل ها و یا پوشه هایتان را تغییر دهید. اگر یک نام مناسب برای پوشه انتخاب کنید به راحتی میتوانید متوجه شوید که در داخل پوشه چه نوع فایلی وجود دارد. برای انتخاب نام و یا تغییر نام یک فایل و یا پوشه ابتدا یک بار روی آن کلیک کنید سپس اجازه دهید یک ثانیه بگذرد و دوباره روی آن کلیک کنید. حالا کادر سفید رنگ مربوط به نوشتن نام ظاهر میشود. نام مورد نظر را بنویسید و کلید Enter را فشار دهید. کار با فایل ها همچنین میوانید برای تغییر نام ابتدا روی فایل و یا پوشه راست کلیک کنید و گزینه Rename را انتخاب کنید. روش دیگری که برای تغییر نام پوشه ها و فایل ها در ویندوز وجود دارد به این صورت است که کلید F2 را که بر روی صفحه کلید قرار دارد فشار دهید سپس نام مورد نظر را بنویسید و کلید Enter را فشار دهید.کار با فایل ها

حذف فایل و یا پوشه :

اگر یک فایل و یا پوشه را احتیاج ندارید میتوانید آنرا حذف کنید. در هنگام کار با فایل ها زمانی که فایل و یا پوشه را حذف میکنید در واقع آنرا به داخل Recycle Bin منتقل کرده اید. اگر خواستید میتوانید فایلی را که حذف کرده اید به محل قبلیش بازگردانید. اما اگر بخواهید برای همیشه آنرا حذف کنید باید روی گزینه empty the Recycle Bin کلیک کنید.

برای حذف کردن فایل یا پوشه ابتدا آنرا انتخاب کنید سپس آنرا بکِشید و روی Recycle Bin رهایش کنید. همچنین میتوانید روی فایل راست کلیک کنید و گزینه Delete را انتخاب کنید.

کار با فایل ها برای حذف دائمی یک فایل یا پوشه روی Recycle Bin راست کلیک کنید و گزینه empty the Recycle Bin  را انتخاب کنید. اگر یک پوشه را حذف کنید تمامی فایل های داخل آن حذف میشود.کار با فایل ها

انتخاب فایل ها :

حالا که اصول اولیه کار با فایل ها در ویندوز را یاد گرفتید میتوانید چند ترفند را هم یاد بگیرید که با سرعت بیشتری بتوانید کارهایتان را انجام دهید.

چگونه بیشتر از یک فایل را انتخاب کنیم:

برای انتخاب چندین فایل راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه توضیح میدهم. اگر آیکون تمامی فایل هایی که میخواهید انتخاب کنید را مشاهده میکنید ابتدا کلیک چپ موس را نگهدارید. سپس تا روی آخرین فایل بکشید تا تمامی فایل ها انتخاب شود. توجه کنید که برای انتخاب چندین فایل نباید روی فایل کلیک کنید بلکه در خارج از محدوده مربوط به فایل کلیک کنید.کار با فایل ها اگر میخواهید فایل هایی را به صورت دلخواه انتخاب کنید ابتدا کلید Ctrl را نگهدارید. سپس روی فایل هایی که میخواهید انتخاب کنید کلیک کنید تا انتخاب شوند.

کار با فایل ها

روش دیگری که برای انتخاب چندین فایل وجود دارد اینست که ابتدا روی اولین فایل کلیک نمایید. سپس کلید Shift را نگهدارید و روی آخرین فایلی که میخواهید انتخاب شود کلیک نمایید. همانطور که مشاهده میکنید فایل هایی که بین اولین فایل و آخرین فایل قرار دارند انتخاب میشوند.

کار با فایل ها

انتخاب تمامی فایل ها :

در صورتی که در یک پوشه فایل های زیادی وجود دارد برای کار با فایل ها و انتخاب تمامی آنها میتوانید از کلیدهای ترکیبی Ctrl+A استفاده نمایید.

کار با فایل ها کلیدهای ترکیبی Ctrl+A یکی از کلیدهای میانبر در  ویندوز است که در درس کلیدهای میانبر  در مورد این کلیدها توضیح خواهم داد. اگر کار کردن با فایل ها و پوشه ها برایتان سخت است نگران نباشید با تمرین کردن میتوانید به ترفندهای کار با فایل ها مسلط شوید و به مرور زمان میتوانید به راحتی با کامپیوتر کار کنید.

میانبر ها در ویندوز :

اگر از یک فایل و یا پوشه زیاد استفاده میکنید میتوانید برای صرفه جویی در زمان فایل و یا پوشه مورد نظرتان را به دسکتاپ منتقل کنید. با انجام اینکار به جای اینکه هر بار به پوشه ای که فایل مورد نظر در آن قرار دارد مراجعه کنید میتوانید با دابل کلیک فایل را از روی دسکتاپ اجرا نمایید به اینکار ایجاد میانبر میگویند. توجه نمایید که هرگاه یک میانبر را ایجاد مینماید یک فلش در گوشه سمت چپ فایل یا پوشه ظاهر میشود. این فلش به ما نشان میدهد که این پوشه و یا فایل یک میانبر است.

همچنین ایجاد یک میانبر به معنی ایجاد کپی از فایل و یا پوشه نیست. میانبر ها فقط یک راه برای دسترسی سریع به فایل و یا پوشه مورد نظرمان است. اگر میانبری را که ایجاد نموده اید حذف نمایید فایل و یا پوشه اصلی حذف نمیشود و یا اگر آیکون میانبر را در حافظه فلش ذخیره کنید نمیتوانید با استفاده از آن میانبر فایل و یا پوشه ای را اجرا نمایید. اگر میخواهید یک فایل و یا پوشه را در داخل حافظه فلش همراه خودتان داشته باشید باید فایل و یا پوشه اصلی را در داخل فلش کپی کنید.

چگونه یک میانبر ایجاد کنیم :

برای ایجاد مینابر از فایل و یا پوشه ابتدا باید روی آن راست کلیک نمایید سپس  گزینه Send to Desktop را انتخاب نمایید. کار با فایل ها حالا به دسکتاپ بروید تا آیکون میانبر ایجاد شده را مشاهده نمایید. به علامت فلِش که در گوشه آیکون میانبر قرار دارد توجه نمایید.از این به بعد برای اجرای فایل یا پوشه فقط کافیست روی میانبری که ایجاد کردید دابل کلیک نمایید. راه دیگری که برای ایجاد میانبر وجود دارد اینست که ابتدا کلید Alt را نگهدارید سپس فایل و یا پوشه ای که میخواهید میانبر برای آن ایجاد کنید بکِشید و در صفحه دسکتاپ رها کنید.

پسوند فایل ها در ویندوز

در کامپیوترهای امروزی میتوانیم انواع مختلفی از فایل ها را ایجاد کنیم که قبل از این وجود نداشتند. از انواع فایل های متنی گرفته تا فایل های مختلف تصویری که دارای پسوند های مختلفی هستند. به عنوان مثال در تصویر زیر یک فایل از نوع متنی داریم که نام آن Resumes میباشد و پسوند آن از نوع Docs میباشد. همچنین فایل دیگری که در همین تصویری مشاهده میکنید نیز یک فایل متنی است که نام آن را مجددا Resumes انتخاب کرده ایم اما همانطور که مشاهده میکنید پسوند فایل دوم txt میباشد.

کار با فایل ها

در صورتی که پسوند فایل ها را مشاهده نمیکنید میتوانید در پنجره File Explorer وارد تب View شوید و گزینه File name extensions را تیک بزنید تا پسوند فایل ها نمایان شود. البته این روش در ویندوز ۸ و ویندوز ۱۰ قابل استفاده است.

کار با فایل ها

اگر از ویندوز ۷ استفاده میکنید میتوانید وارد کنترل پنل شوید سپس به منوی Folder option مراجعه کنید و از تب View تیک گزینه Hide extensions for known file types را بردارید تا پسوند فایل ها نمایان شود.

کار با فایل ها

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرتان را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب را دوست داشتید ؟
در حال ارسال
User Review
0 (0 رای)

حتما ببینید

معرفی ویندوز ۱۰

ویندوز۱۰ جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز است. نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *