خانه / آموزش سیستم عامل / رابط کاربری گرافیکی (GUI) چیست ؟

رابط کاربری گرافیکی (GUI) چیست ؟

رابط کاربری چیست

رابط کاربری که با عبارت های مختلفی مانند user interface ، interface و یا UI شناخته میشود این امکان را ایجاد میکند که کاربر بتواند یک نرم افزار و یا سخت افزار را کنترل کند.

یک رابط کاربری خوب رابط کاربری است که کاربر به راحتی بتواند از آن برای ارتباط برقرار کردن با یک نرم افزار و یا سخت افزار استفاده کند.

همچنین سخت افزارهایی نیز وجود دارند که از رابط کاربری استفاده میکنند، مانند تلویزیون ها، دوربین های دیجیتال و…

امروزه تقریبا تمام نرم افزارها از رابط کاربری گرافیکی به عنوان رابط کاربری استفاده میکنند.

انواع رابط کاربری

تا چندین سال قبل واژه رابط کاربری تنها زمانی معنی پیدا میکرد که میخواستیم از کامپیوتر استفاده کنیم.

امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، تقریبا تمام دستگاه های الکترونیکی از رابط کاربری نرم افزاری و یا رابط کاربری سخت افزاری استفاده میکنند. دستگاه هایی مانند موبایل های هوشمند، ساعت های هوشمند و…

یکی از ابتدایی ترین رابط های کاربری در کامپیوتر رابط کاربری متنی بود که در سیستم عامل داس(MS-DOS) از آن استفاده میشد و تنها ابزاری که میتوانستیم از آن برای ارتباط برقرار کردن با کامپیوتر استفاده کنیم صفحه کلید بود.

با تکامل یافتن رابط کاربری متنی نوع جدیدی از رابط های کاربری با نام رابط کاربری گرافیکی ساخته شد .

در ادامه دستگاه های دیگری ساخته شد که کاربر میتوانست برای ارتباط برقرار کردن با آن دستگاه از رابط کاربری که مخصوص آن دستگاه طراحی شده بود استفاده کند.

مانند تلویزیون هایی که از کنترل از راه دور به عنوان رابط کاربری استفاده میکردند و یا موبایل های هوشمندی که کاربر برای استفاده کردن از آنها نیازی به موس و صفحه کلید مجزا نداشت و صرفا میتوانست با لمس کردن صفحه نمایش و یا استفاده از دستورات گفتاری کارهای مورد نظرش را انجام دهد.

نکته ای که لازم است به آن توجه کنیم اینست که هر رابط کاربری با هدف کاربردی بودن برای یک دستگاه مشخص طراحی و ساخته میشود، به عنوان مثال نمیتوان از رابط کاربری کامپیوتر به جای رابط کاربری تلویزیون استفاده کرد.

مدل های مختلفی از رابط های کاربری وجود دارد که با یک جستجوی ساده میتوانید انواع متفاوتی از آنها را پیدا کنید.

رابط کاربری گرافیکی

رابط کاربری گرافیکی یک نوع رابط کاربری است که شامل اجزای گرافیکی مانند آیکون ها، دکمه ها، پنجره ها و… میباشد.

همانطور که میدانید قبل از ارائه اولین رابط کاربری گرافیکی رابط های کاربری به صورت متنی ساخته شده بودند، یعنی کاربر فقط میتوانست از متن برای ارتباط برقرار کردن با کامپیوتر استفاده کند.

مانند رابط کاربری خط فرمان در ویندوز که فقط با متن کار میکند و هیچ عنصر گرافیکی در آن وجود ندارد.

امروزه تمام رابط های کاربری به صورت گرافیکی ساخته میشوند. (به جای متن از عناصر گرافیکی در این نوع از رابط های کاربری استفاده میشود)

برای استفاده کردن از رابط کاربری گرافیکی میتوانید علاوه بر موس از کلیدهای میانبر صفحه کلید نیز استفاده کنید.

مزایای رابط کاربری گرافیکی

مهمترین مزیت های رابط کاربری گرافیکی(GUI) نسبت به رابط کاربری متنی(CUI) این است که در سیستم عامل هایی که با استفاده از رابط کاربری متنی ساخته شده اند مانند سیستم عامل مایکروسافت داس(MS-DOS) کاربر میبایست دستورات مختلفی را حفظ کند تا بتواند از کامپیوتر استفاده کند همچنین برای استفاده از رابط کاربری متنی تسلط داشتن بر دانش برنامه نویسی واجب و لازم است.

در رابط کاربری گرافیکی این دو مشکل حل شده است یعنی در رابط کاربری گرافیکی میتوانید به جای حفظ کردن کردن دستورات یک بار آن ها را انجام دهید تا برای همیشه در ذهنتان بماند و اینکه برای استفاده کردن از رابط کاربری گرافیکی نیازی به یادگیری دانش برنامه نویسی نیست.

رابط کاربری گرافیکی در سیستم عامل ها

سیستم عامل های مختلفی برای استفاده در دستگاه های الکترونیکی ساخته شده اند مانند سیستم عامل مکینتاش، سیستم عامل ویندوز، سیستم عامل اندروید و…

هر کدام از این سیستم عامل ها از رابط کاربری گرافیکی استفاده میکنند با این تفاوت که طراحی و رنگ بندی آیکون ها، پنجره ها، دکمه ها و… در هر سیستم عامل متفاوت است.

همچنین سیستم عاملی مانند سیستم عامل لینوکس در بعضی نسخه ها از رابط کاربری گرافیکی استفاده میکند(مانند اوبونتو) و در بعضی نسخه ها از رابط کاربری متنی استفاده میکند(مانند دبیان).

رابط کاربری گرافیکی در نرم افزارها

جالب است بدانید که از رابط کاربری گرافیکی تنها برای ساختن سیستم عامل ها استفاده نمیشود به عنوان مثال برای ساختن مرورگر ها و یا نرم افزارهایی که بر روی کامپیوتر نصب میکنید نیز از رابط کاربری گرافیکی استفاده شده است.

مانند مجموعه نرم افزارهای مایکروسافت آفیس.

اولین رابط کاربری گرافیکی تجاری

اولین رابط کاربری گرافیکی تجاری با نام PARC توسط شرکتی با نام Xerox و در سال ۱۹۸۱ ساخته شد.

بعد از آن شرکت اپل تصمیم گرفت کامپیوتری بسازد که بر پایه رابط کاربری گرافیکی طراحی و ساخته شده باشد، این کامپیوتر در سال ۱۹۸۳ و با نام لیزا(Lisa) ساخته شد.

در ادامه مایکروسافت نیز با پیروی از اپل اولین نسخه از ویندوز را با نام ویندوز۱ و در سال ۱۹۸۵ طراحی نمود که از رابط کاربری گرافیکی استفاده میکرد.

رابط کاربری ویندوز

سیستم عامل ویندوز روز به روز در حال پیشرفت کردن است و در این مسیر تغییرات زیادی در آن ایجاد شده است. یکی از مهمترین بخش هایی که در سیستم عامل ویندوز تغییراتی در آن ایجاد شده است رابط کاربری ویندوز است.

رابط کاربری ویندوز در ابتدا تنها از متن برای ارتباط برقرار کردن بین کاربر و کامپیوتر استفاده میکرد. در ادمه رابط کاربری گرافیکی به ویندوز اضافه شد که شامل آیکون ها، پنجره ها و… بود.

در ویندوز۱۰ که آخرین نسخه ویندوز میباشد علاوه بر رابط کاربری متنی و رابط کاربری گرافیکی کاربر میتواند از رابط کاربری صوتی نیز استفاده کند.

رابط کاربری صوتی در واقع همان دستیار مجازی ویندوز میباشد که با نام کورتانا به ویندوز اضافه شده است و کاربر میتواند با گفتن دستورات به صورت صوتی از رابط کاربری صوتی برای انجام دادن کارهای مورد نظرش استفاده کند.

رابط کاربری

 

این مطلب را دوست داشتید ؟
در حال ارسال
User Review
3.25 (4 رای)

حتما ببینید

معرفی ویندوز ۱۰

ویندوز۱۰ جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز است. نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *