خانه / آموزش سیستم عامل / رابط کاربری گرافیکی (GUI) چیست ؟

رابط کاربری گرافیکی (GUI) چیست ؟

معرفی رابط کاربر در کامپیوتر

رابط کاربر گرافیکی(GUI) که مخفف کلمات Graphical User Interface میباشد به کاربر اجازه میدهد برای تعامل داشتن با کامپیوتر به جای استفاده از محیط خط فرمان (command line) و نوشتن دستورات، از منوها، پنجره‌ها، صفحه‌کلید و موس استفاده کند. یکی از سیستم عامل هایی که از محیط کاربری گرافیکی برای تعامل با کاربر استفاده میکند سیستم عامل ویندوز است (به جز سیستم عامل داس که برای تعامل با کاربر از متن استفاده میکند). رابط کاربر گرافیکی برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ معرفی شد و بعد از آن شرکت اپل با معرفی کامپیوتر لیزا در سال ۱۹۸۳ اولین کامپیوتر تجاری دنیا را ساخت که از رابط کاربر گرافیکی برای تعامل داشتن با کاربر استفاده میکرد.

رابط کاربر

رابط کاربری چگونه کار میکند ؟

همانطور که گفته شد رابط کاربری از منوها، پنجره ها، آیکون ها و… برای اجرای دستوراتی مانند ساختن یک فایل، ویرایش فایل و… استفاده میکند. برای استفاده از رابط کاربری گرافیکی نیازی به استفاده از موس نیست و میتوانید با کمک کلیدهای میانبر و کلیدهای جهت دار بیشتر کارهایی که مد نظرتان است را انجام دهید. اما اگر بخواهید از رابط کاربری بیشتر و بهتر استفاده کنید میتوانید از موس برای اجرای دستوراتی که به وسیله صفحه کلید فابل اجرا شدن نیست و یا به سختی میتوان آن ها را اجرا نمود استفاده کنید.

مزایای رابط کاربری چیست ؟

برخلاف سیستم عامل هایی مانند سیستم عامل داس و یا محیط خط فرمان که فاقد رابط کاربری گرافیکی هستند، یادگیری و استفاده کردن از رابط کاربری گرافیکی بسیار آسان است زیرا تمامی دستورات به صورت گرافیکی طراحی شده اند در نتیجه بدون نیاز به حفظ کردن دستورات میتوانید تنها با کلیک کردن دستورات را اجرا کنید. مزیت دیگر رایط کاربری اینست که بدون اینکه برنامه نویسی را بلد باشید میتوانید از کامپیوتر استفاده کنید. امروزه از سیستم عامل هایی بیشتر استفاده میشود که دارای رابط کاربری گرافیکی هستند. سیستم عامل های مختلفی وجود دارند که از محیط کاربری گرافیکی استفاده میکنند مانند :

  1. سیستم عامل ویندوز
  2. سیستم عامل مک
  3. سیستم عامل لینوکس (در بعضی از نسخه ها مانند نسخه اوبونتو)
  4. سیستم عامل کروم

سیستم عامل های دیگری نیز وجود دارند که از محیط خط فرمان برای اجرای دستورات استفاده میکنند مانند بعضی از نسخه های سیستم عامل لینوکس و یا سیستم عامل داس.

انواع رابط کاربری

رابط کاربری را میتوان به دو گروه تقسیم نمود :

  1. رابط کاربری سخت افزاری مانند: موس، صفحه کلید،بلندگو ، میکروفون و …
  2. رابط کاربری نرم افزاری مانند: منوها، پنجره‌ها، آیکون‌ها، و…

انواع رابط کاربری از نظر کاربرد :

  1. رابط گزینشی: در رابط گزینشی کاربر میتواند از بین چند گزینه یک گزینه را انتخاب نماید.
  2. رابط گرافیکی: رابط گرافیکی اطلاعات را به صورت گرافیکی نمایش میدهد.

حتما ببینید

برنامه های کاربردی ویندوز

زمانی که سیستم عامل ویندوز را بر روی کامپیوترتان نصب مینمایید، برنامه هایی که برای …