خانه / آموزش سیستم عامل / حساب کاربری در ویندوز
حساب کاربری

حساب کاربری در ویندوز

حساب کاربری چیست؟

شرایطی را در نظر بگیرید که تمامی اعضا خانواده بخواهند از یک کامپیوتر برای کارهای شخصی خودشان استفاده کنند یا در محل کارتان لازم باشد همکاراتان به کامپیوتر شما دسترسی داشته باشد.

در این حالت برای حفظ اطلاعات شخصی چه کاری میتوان انجام داد؟

کاربرد حساب کاربری در ویندوز دقیقا همینجا مشخص میشود.

به کمک حساب کاربری که با عبارت اکانت کاربری نیز شناخته میشود، میتوانید از یک کامپیوتر به صورت مشترک استفاده نمایید و نگران اطلاعاتی که برای شما مهم هستند و ممکن است در اختیار دیگران قرار بگیرند نباشید.

تنظیماتی که شما برروی کامپیوتر انجام میدهید بر روی دیگر اکانت ها اثری ندارد.

به عنوان مثال اگر یک پوشه ایجاد کنید و چند فایل را در داخل آن قرار دهید آن پوشه فقط در اکانت شما ایجاد میشود و قابل استفاده خواهد بود. زمانی که کامپیوتر را روشن میکنید میتوانید انتخاب کنید که میخواهید از کدام اکانت استفاده نمایید.

اما استفاده از حساب کاربری به همینجا محدود نمیشود، با استفاده از حساب کابری میتوانید علاوه بر اطلاعات شخصی، تنظمیات ویندوز را هم به شکل دلخواه تغییر دهید.

به صورت خلاصه حساب کاربری این اجازه را به ما میدهد که چندین نفر بتوانند از یک کامپیوتر استفاده کنند بدون اینکه به اطلاعات خصوصی دیگر کاربران دسترسی داشته باشند. هر فردی میتواند با استفاده از نام کاربری و رمز عبور به حساب کاربری خودش دسترسی داشته باشد.

چرا باید از حساب کاربری استفاده کنیم؟

شاید بتوان گفت مهم ترین دلیل استفاده از حساب کاربری حفظ حریم خصوصی و اطلاعات شخصی هر کاربر در ویندوز میباشد. البته میتوان حساب کاربری را به شکلی تنظیم کرد که دیگر حساب­های کاربری بدون اینکه حریم خصوصی ما را نقض کنند به حساب کاربری ما دسترسی داشته باشند.

انواع حساب کاربری در ویندوز؟

در سیستم عامل ویندوز میتوانید از ۳ نوع حساب کاربری استفاده نمایید. قبل از اینکه یک حساب کاربری را ایجاد کنید لازم است با تفاوت­های این ۳ نوع حساب کاربری آشنا شوید.

حساب کاربری مدیر سیستم (Administrator account) :

این حساب برای مدیریت کامل یک کامپیوتر و دیگر حساب ها استفاده میشود. در این نوع حساب، کاربر به تمامی تنظیمات ویندوز دسترسی دارد. هر کامپیوتر حداقل دارای یک حساب مدیر میباشد. اگر شما صاحب این حساب هستید میتوانید برای ورود به آن یک رمز عبور تعیین نمایید.

حساب کاربری استاندارد (Standard account) :

این حساب برای کارهای روزانه ای که میخواهید با کامپیوتر انجام دهید استفاده میشود. در حساب استاندارد به تنظیمات دیگر حساب ها دسترسی ندارید اما میتوانید تنظیمات مربوط به حساب خودتان را تغییر دهید. به عنوان مثلا میتوانید تصویر پس زمینه را تغییر دهید.

به صورت کلی کاربر استاندارد نمی تواند کارهایی که روی کاربران دیگر یا مسائل امنیتی سیستم تأثیر داشته باشد، انجام دهد. حساب  استاندارد باید به وسیله ی مدیر سیستم به وجود آید.

حساب کاربری استاندارد و ایمن :

این نوع حساب تقریبا شبیه حساب استاندارد است با این تفاوت که میتوان از ویژگی کنترل توسط والدین بر روی آن استفاده کرد. اگر شما والدین فرزندتان هستید میتوانید یک حساب استاندارد برای استفاده فرزندتان از کامپیوتر ایجاد نمایید و محدویت­ هایی را برای آن در نظر بگیرید. به عنوان مثال میتوانید زمان استفاده از کامپیوتر توسط فرزندتان را به مدت زمان مشخصی محدود کنید. همچنین میتوانید دسترسی به سایت­های اینترنتی نا ایمن را ببندید و یا محدودیت­های دیگری را ایجاد نمایید.

به صورت کلی میتوان گفت اگر میخواهید یک کامپیوتر ایمن در برابر مشکلات داشته باشید و هر کاربری نتواند تنظیمات مهم ویندوز را تغییر دهد. بهتر است از حساب استاندارد استفاده نمایید که توسط حساب مدیر کنترل میشود. اگر شخص دیگری از کامپیوتر شما استفاده نمیکند میتوانید یک حساب استاندارد برای خودتان ایجاد نمایید و با استفاده از رمز عبور به تنظیماتی که حساب مدیر به آنها دسترسی دارد دسترسی داشته باشید.

حساب کاربری میهمان (Guest account) :

حساب میهمان به این دلیل به وجود آمده است که شخص استفاده کننده از ویندوز نتواند هیچ برنامه­ ای برروی ویندوز نصب نماید، تنظیمات را تغییر دهد و یا هر کار دیگری انجام دهد، صرفا با این حساب کاربری میتوانید وبگردی کنید، ایمیلتان را چک نمایید و کارهایی از این دست. همچنین امکان استفاده از رمز عبور برای حساب میهمان وجود ندارد. (برخلاف دو اکانت کاربری دیگر). فعال بودن حساب میهمان در یک سیستم اختیاری است.

ایجاد حساب کاربری در ویندوز ۱۰ :

برای ایجاد اکانت کاربری در ویندوز۱۰ ابتدا باید وارد تنظیمات ویندوز شوید. برای ورود به پنجره تنظیمات میتوانید از کلیدهای میانبر start + i استفاده کنید. و روی گزینه Accounts کلیک کنید.

حساب کاربری

سپس وارد Family & other people شوید و گزینه Add someone else to this PC را انتخاب نمایید.

حساب کاربری

در ادامه ویندوز به صورت پیش فرض توصیه میکند که یک اکانت آنلاین ایجاد نمایید اما در این مقاله نمیخواهیم در مورد اکانت های کاربری آنلاین صحبت کنیم، پس روی گزینه I don’t have this person’s sign-in information کلیک کنید تا از این مرحله عبور کنیم.

در صفحه بعد ویندوز مجددا پیشنهاد میکند یک حساب کاربری آنلاین ایجاد نمایید اما هدف ما ساختن یک حساب کاربری آفلاین است، پس روی گزینه Add a user without a Microsoft account کلیک کنید.

حساب کاربری

در این صفحه یک نام کاربری و رمز عبور مناسب برای حساب کاربریتان انتخاب نمایید و روی Next کلیک کنید.

بعد از اینکه از مراحل بالا با موفقیت عبور کردید وارد صفحه تنظیمات ویندوز میشوید و میتوانید حساب کاربری جدیدی که ایجاد کردید را مشاهده کنید.

در ویندوز۱۰ اکانت های کاربری جدید به صورت پیش فرض با نوع استاندارد ساخته میشوند، اگر میخواهید از نوع مدیر استفاده کنید به راحتی میتوانید نوع حساب را تغییر دهید. برای تغییر نوع حساب روی آن کلیک کنید و گزینه Change account type را انتخاب نمایید.

سپس از بین گزینه ­های موجود در منوی کشویی میتوانید نوع حساب را به مدیر تغییر دهید.

حذف حساب کاربری در ویندوز۱۰ :

برای حذف حساب میتوانید به جای گزینه Change account type برروی گزینه Remove کلیک نمایید.

در پنجره ای که ظاهر میشود Delete account and data را انتخاب نمایید. توجه کنید که با حذف اکانت تمامی اطلاعات مرتبط با آن نیز حذف میشود. در ادامه با روش حذف اکانت کاربری بدون از دست دادن اطلاعات آشنا خواهید شد.

ایجاد حساب کاربری در ویندوز ۸ :

قبل از اینکه روش ایحاد حساب در ویندوز۸ را توضیح بدم لازم است بدانید برای ایجاد حساب جدید در ویندوز۸ باید با حساب کاربری از نوع مدیر وارد ویندوز شده باشید تا بتوانید یک حساب کاربری جدید را ایجاد نمایید.

در ادامه برای ایجاد حساب کاربری به روش زیر عمل کنید.

روی آیکون  کلیک کنید و عبارت manage accounts را تایپ نمایید و گزینه Add, delete, and manage other user accounts را انتخاب نمایید.

در ادامه بر روی گزینه Add an account کلیک نمایید.

هنگامی که وارد صفحه زیر شدید میتوانید Sign in without a Microsoft account را انتخاب کنید تا بدون نیاز به اکانت کاربری آنلاین مایکروسافت، بتوانید یک حساب آفلاین ایجاد نمایید.

در ادامه برای ایجاد حساب آفلاین از گزینه Local account استفاده نمایید.

در این مرحله باید یک نام کاربری و رمز عبور برای حسابتان انتخاب نمایید و روی Next کلیک نمایید.

توجه کنید که در ویندوز۸ تمامی حساب­ های جدید به صورت پیش فرض با نوع استاندارد ساخته میشوند، اما میتوانید با استفاده از گزینه­ های موجود در منوی کشویی Account type نوع حسابتان را انتخاب کنید و بر روی گزینه OK کلیک کنید تا حساب کاربری ایجاد شود.

حذف حساب کاربری در ویندوز۸ :

برای حذف اکانت کاربری در ویندوز۸ بعد از وارد شدن به کنترل پنل وارد User Account and Family Safety شوید.

سپس گزینه Remove user accounts را انتخاب نمایید.

در مرحله بعد حسابی که میخواهید حذف کنید را انتخاب کنید و روی گزینه Delete the account کلیک نمایید.

در ادامه اگر میخواهید فایل ­هایی که بر روی اکانت کاربریتان داشته اید همراه با اکانت کاربری حذف شود گزینه Delete Files را انتخاب کنید و در غیر اینصورت گزینه Keep Files را انتخاب کنید.

سپس روی گزینه Delete Account کلیک نمایید.

ایجاد حساب کاربری در ویندوز ۷ :

ابتدا بر روی آیکون  کنید، سپس وارد control panel شوید و add or remove user accounts  را انتخاب نمایید.

حالا روی Create a new account کلیک کنید.

در این مرحله لازم است نام کاربری و نوع حساب کاربریتان را انتخاب نمایید و در نهایت بر روی گزینه Create Account کلیک نمایید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید اکانت کاربری جدید از نوع استاندارد و با نام User2 ساخته شده است.

فعال کردن حساب کاربری میهمان در ویندوز۷:

حساب کاربری میهمان به صورت پیش فرض در ویندوز۷ غیرفعال است، برای استفاده از آن ابتدا باید این حساب را فعال نمایید.

بر روی آیکون  کلیک نمایید سپس وارد کنترل پنل شوید.

حالا روی گزینه User Account and Family Safety کلیک نمایید.

سپس وارد بخش User Account شوید.

روی گزینه Manage another account کلیک کنید.

اکانت کاربری که نام آن Guest میباشد انتخاب کنید.

در نهایت روی گزینه Turn on کلیک کنید تا اکانت کاربری میهمان فعال شود.

برای غیر فعال کردن حساب میهمان نیز میتوانید از گرینه Turn off the guest account استفاده نمایید.

حذف حساب کاربری در ویندوز۷ :

برای حذف اکانت کاربری در ویندوز۷ ابتدا وارد control panel شوید و گزینه user account را انتخاب کنید.

سپس گزینه Manage another account را انتخاب کنید.

حالا باید حسابی که میخواهید حذف کنید را از میان دیگر حساب­ ها انتخاب کنید، برای اینکار روی حساب مورد نظر کلیک کنید.

در این صفحه گزینه Delete the account را انتخاب میکنیم.

در این مرحله میتوانید یکی از دو گزینه Delete Files و یا Keep Files را انتخاب کنید. تفاوت این دو گزینه در این است که اگر Delete Files را انتخاب کنید علاوه بر اکانت کاربری تمامی فایل­ هایی که بر روی حساب کاربریتان داشته اید نیز حذف میشود. اگر از گزینه Keep Files استفاده کنید قبل از حذف اکانت کاربری میتوانید فایل­ هایتان را به یک محل امن منتقل کنید.

آخرین مرحله برای حذف اکانت کاربری در ویندوز۷ اینست که برروی گزینه Delete Account کلیک نمایید تا اکانت کاربریتان حذف شود.

چگونه بین حساب های کاربری سوییچ کنیم؟

اگر شما بر روی کامپیوتر چند اکانت کاربری ایجاد کرده اید میتوانید بدون خارج شدن از اکانت کاربریتان و یا بستن نرم افزارهایی که در حال کار با آنها هستید از اکانت دیگری استفاده نمایید.

هنگامی که از حساب کاربریتان به حساب دیگری میروید برای اینکه شخص دیگری نتواند از حساب کاربری شما استفاده کند تا زمانی که به حساب کاربریتان بازگردید ویندوز آن را قفل میکند.

سوییچ کردن بین حساب­ های کاربری در ویندوز ۱۰:

برای تعویض اکانت کاربری که میخواهید از آن استفاده نمایید ابتدا روی  کلیک کنید. سپس بر روی اکانت خودتان کلیک کنید تا تمام اکانت ها را مشاهده کنید.

در نهایت حساب کاربری که میخواهید وارد آن شوید را انتخاب کنید.

برای استفاده از دیگر اکانت ها لازم است رمزعبور اکانت مورد نظرتان را بدانید.

سوییچ کردن بین حساب­ های کاربری در ویندوز ۸ :

در ویندوز ۸ برای تعویض اکانت کاربری باید وارد صفحه  شوید و روی اکانت موردنظر کلیک کنید تا لیست اکانت ها را مشاهده نمایید.

سپس روی اکانتی که میخواهید از آن استفاده نمایید کلیک کنید، رمزعبور را وارد نمایید و از اکانت کاربری استفاده نمایید.

همچنین میتوانید با انتخاب حساب خودتان و وارد کردن رمزعبور آن به حساب خودتان بازگردید.

سوییچ کردن بین حساب ­های کاربری در ویندوز ۷ :

در ویندوز ۷ سوییچ کردن به اکانت کاربری دیگر نسبت به دیگر نسخه­ های سیستم عامل ویندوز کمی متفاوت است. برای اینکار فقط کافی است بر روی  کلیک نمایید. سپس روی آیکون فلشی که کنار گزینه Shot down قرار دارد کلیک نمایید و گزینه switch user را انتخاب نمایید.

اگر دیگر نیازی به استفاده از کامپیوتر و اکانت کاربریتان ندارید اما ممکن است شخص دیگری بخواهد از کامپیوتر و اکانت شخصیش استفاده کند میتوانید به جای shot down کردن کامپیوتر از گزینه log off استفاده نمایید.

تفاوت shot down و log off در اینست که هنگامی که روی  shot down کلیک میکنید کامپیوتر به صورت کامل خاموش میشود اما در روش log off کامپیوتر روشن میماند اما اکانت کاربری شما بسته میشود.

از اینکه تا اینجا با من همراه بودید از شما متشکرم.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظراتتان را در بخش کامنت ها یادداشت نمایید.

این مطلب را دوست داشتید ؟
در حال ارسال
User Review
0 (0 رای)

حتما ببینید

معرفی ویندوز ۱۰

ویندوز۱۰ جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز است. نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *