خانه / آموزش سیستم عامل / مشکلات در ویندوز

مشکلات در ویندوز

تصور کنید کامپیوترتان را روشن کردید اما در دسکتاپ هیچ تصویر و یا آیکونی وجود ندارد !.یا اینکه میخواهید یک فایل صوتی گوش دهید اما بلندگوی کامپیوتر کار نمیکند. در این صورت چکار میکنید؟ اگر در هنگام استفاده از ویندوز دچار اینگونه مشکلات شدید نیازی نیست نگران باشید چون به راحتی میتوانید از روش هایی که در ادامه توضیح میدهیم برای عیب یابی مشکلات در ویندوز استفاده نمایید.

روش های عمومی عیب یابی مشکلات در ویندوز

موارد زیادی وجود دارند که میتواند باعث به وجود آمدن مشکل در ویندوز شوند، مهم نیست که مشکل چگونه به وجود آمده است زیرا برای حل مشکل باید یک روند مشخص را طی کنید، ممکن است مشکل به وجود آمده به راحتی قابل حل شدن باشد و یا اینکه لازم باشد کمی بیشتر بررسی نمایید تا بتوانید راه حل مشکل را پیدا نمایید. در ادامه روش هایی عمومی را برای عیب یابی مشکلات در ویندوز بیان خواهم کرد.

مراحل حل مشکل را بنویسید :

هنگامی که عیب یابی مشکلات در ویندوز را شروع می کنید، میتوانید هر گامی که برای حل نمودن مشکل بر میدارید یادداشت نمایید، این کار باعث میشود از تکرار اشتباهات جلوگیری کنید و اجازه ندهید که مشکل پیچیده تر شود، حتی اگر نتوانید خودتان مشکل را حل نمایید و لازم باشد از کسی کمک بگیرید در صورتی که مراحل حل مشکل را یادداشت کرده باشید شما لیستی از روش هایی که برای حل مشکل مفید نیستند را تهیه نمودید، میتوانید این لیست را به فردی که از او کمک گرفته اید ارائه دهید تا او به دنبال روش های دیگری برای حل مشکل بگردد.

یادداشت نمودن پیغام های مربوط به خطا :

زمانی که با یک خطا در ویندوز مواجه میشوید میتوانید متن خطای پیش آمده را یادداشت نمایید سپس به کمک متن خطا میتوانید دقیقا روشی را پیدا کنید که برای حل مشکل مفید است ( در ویندوز ممکن است چند مشکل دارای راه حل مشابه باشند اگر ندانید دنبال چه باید بگردید بعید است که بتوانید مشکل را حل نمایید ).

همچنین میتوانید با یادداشت نمودن متن خطا در هنگامی که مجددا خطایی پیش آمد بررسی نمایید که آیا خطای جدیدی که پیش آمده همان خطای قبلی است یا نه.

اتصال کابل ها را بررسی نمایید :

اگر سخت افزار خاصی مانند مانیتور یا صفحه کلید و… دچار مشکل شد، اولین گام برای حل مشکل بررسی اتصال کابل های مربوطه است.

هر سخت افزاری که به کامپیوتر متصل میشود در صورتی قابل استفاده است که توسط سیستم عامل ویندوز شناخته شده باشد، در بعضی از موارد ممکن است به صورت فیزیکی کابل سخت افزار به کامپیوتر متصل شده باشد اما باز هم نتوانیم از سخت افزار استفاده کنیم در این شرایط میتوانید به صورت دستی و با استفاده از نرم افزار مدیریت سخت افزارها (Device Manager) از ویندوز بخواهید که درگاه های اتصال سخت افزار را بررسی کند تا سخت افزار جدید را شناسایی کند.

در تصویر زیر میتوانید مشاهده کنید که سیستم عامل ویندوز نتوانسته است سخت افزار کیبرد را شناسایی کند

مشکلات در ویندوز

برای حل این مشکل میتوانید ابتدا از منوی بالا بر روی گزینه Action کلیک کنید سپس از منوی کشویی گزینه Scan for hardware changes را انتخاب نمایید، با انجام اینکار ویندوز شروع به شناسایی سخت افزارهایی میکند که شناسایی نشده اند.

مشکلات در ویندوز

بعد از گذشت چند ثانیه ویندوز سخت افزارهایی که به تازگی به کامپیوتر متصل شده اند را شناسایی میکند.، مانند تصویر زیر که ویندوز سخت افزار کیبرد را به عنوان سخت افزار جدید شناسایی کرده است.

مشکلات در ویندوز

البته لازم است بگوییم که سیستم عامل ویندوز سخت افزار هایی که به کامپیوتر متصل شده اند را به صورت خودکار شناسایی میکند و انجام اینکار تنها در مواردی لازم است که سیستم عامل ویندوز نمیتواند به صورت خودکار سخت افزار جدید را شناسایی کند.

در بیشتر موارد مشکلات سخت افزاری با کمک روش بالا حل میشوند اما اگر این راه جواب نداد میتوانید از نرم افزارهایی که برای عیب یابی مشکلات سخت افزاری ساخته شده اند کمک بگیرید. خوشبختانه در سیستم عامل ویندوز میتوانید از ویژگی عیب یابی خودکار (Troubleshoot) برای حل مشکلات در ویندوز استفاده نمایید.

عیب یابی خودکار مشکلات در ویندوز :

برای استفاده از این ویژگی ابتدا وارد منوی تنظیمات ویندوز شوید، سپس به قسمت Update and security بروید و در منوی سمت چپ روی گزینه Troubleshoot کلیک کنید، در نهایت میتوانید با توجه به سخت افزار مورد نظر یکی از گزینه ها را انتخاب نمایید تا عیب یابی خودکار ویندوز فعال شود.

مشکلات در ویندوز

ویندوز را Restart کنید :

یکی از ابتدایی ترین روش هایی که میتوانید برای حل مشکل در ویندوز استفاده نمایید Restart نمودن ویندوز است. اگر با کمک روش های بالا مشکل حل نشد میتوانید ویندوز را Restart  نمایید با این کار معمولا مشکلات کوچک و پیش پا افتاده حل خواهد شد.

عیب یابی مشکلات خاص

تا اینجا با روش های عمومی عیب یابی مشکلات در ویندوز آشنا شدیم، در ادامه میخواهم در مورد راه حل مشکلاتی صحبت کنم که به صورت خاص در هنگام استفاده از یک نرم افزار ممکن است به وجود بیاید.

نرم افزار به کندی کار میکند :

برای حل این مشکل نرم افزار را ببندید و مجددا آن را اجرا نمایید اگر با این روش مشکل حل نشد میتوانید نرم افزار را بروزرسانی کنید. برای انجام این کار، روی منوی Help کلیک کنید و گزینه Check for Updates را انتخاب کنید. اگر این گزینه را پیدا نکردید، میتوانید با جستجو در اینترنت بررسی نمایید که آیا نرم افزارتان به روز است یا نه.

مشکلات در ویندوز

متوقف شدن یا یخ زدن ( هنگ کردن ) نرم افزار :

گاهی اوقات ممکن است یک برنامه متوقف شود یا هنگ نماید و شما نتوانید پنجره را ببندید و یا بر روی هر دکمه ای که کلیک میکنید هیچ واکنشی را مشاهده نمیکنید. اگر نرم افزار هیچ واکنشی در مقابل دستورات شما نشان نمیدهد میتوانید با نگهداشتن کلیدهای ترکیبی Ctrl+Alt+Delete نرم افزار Task Manager را اجرا نمایید. سپس نرم افزاری که متوقف شده است را انتخاب نمایید و با کلیک بر روی گزینه End task نرم افزار را به صورت کامل ببندید.

مشکلات در ویندوز

لازم است این نکته را بدانید که اگر از نرم افزار های ویرایشگر مانند مجموعه نرم افزاری Office استفاده میکنید در صورتی که تغییراتی که بر روی فایل اعمال کرده اید را ذخیره نکرده باشید با بستن نرم افزار تغییرات حذف خواهد شد. اگر نمیتوانید نرم افزار Task Manager را اجرا نمایید میتوانید به عنوان راه حل جایگزین کامپیوتر را Restart نمایید. (با این کار تمامی نرم افزار های در حال اجرا بسته خواهند شد).

متوقف شدن یا یخ زدن ( هنگ کردن ) کامپیوتر:

در صورتی که سخت افزارهای کامپیوتر به اندازه کافی قوی نباشند و یا سیستم عامل ویندوز با کمبود منابع سخت افزاری مواجه باشد ممکن است کامپیوتر در حالتی قرار بگیرد که به دستورات شما هیچ واکنشی نشان ندهد و همچنین نتوانید کامپیوتر را shut-down نمایید.

در این صورت میتوانید Task Manager را اجرا نمایید سپس نرم افزار Windows Explorer را انتخاب نمایید و برروی گزینه Restart کلیک نمایید تا کامپیوتر ریستارت شود.

مشکلات در ویندوز

روش دیگری که میتوانید برای خاموش کردن کامیپوتر استفاده نمایید نگهداشتن کلید Power به مدت ۵ – ۱۰ ثانیه میباشد. اگر هیچ کدام از روش های بالا کارساز نبود آخرین راه برای خاموش کردن کامپیوتر قطع اتصال کابل برق کامپیوتر است. اگر از لپتاپ استفاده میکنید میتوانید باتری آن را جدا نمایید. از این روش تنها در صورتی استفاده نمایید که روش های قبلی جواب نمیدهد.

کار نکردن موس و کیبرد :

اگر از موس و یا کیبرد سیمی استفاده میکنید ابتدا مطمعن شوید که کابل موس یا کیبرد به درستی به کامپیوتر متصل شده است همچنین اگر از موس و کیبرد بی سیم استفاده میکنید بررسی نمایید که موس و یا کیبرد روشن باشد و همچنین باتری ها شارژ داشته باشند.

در صورتی که این موارد را چک نمودید میتوانید از روشی که در بالا برای شناسایی سخت افزار ها توسط ویندوز گفته شده استفاده نمایید.

خالی بودن صفحه نمایش :

اگر هیچ چیزی را در صقحه نمایش مشاهده نمیکنید ممکن است به این دلیل باشد که کامپیوتر در حالت Sleep قرار گرفته است، برای خارج شدن از این حالت میتوانید موس را تکان دهید و یا کلیدی را بر روی کیبرد فشار دهید، اگر کامپیوتر در حالت Sleep قرا نداشت بررسی نمایید که کابل مانیتور به درستی متصل شده باشد.

قطع شدن صدای کامپیوتر :

برای حل این مشکل ابتدا بررسی نمایید که صدای ویندوز باز باشد، برای اینکار برروی آیکون بلندگو در قسمت پایین سمت راست کلیک نمایید و مطمعن شوید که صدای ویندوز باز است.

مشکلات در ویندوز

اگر باز هم مشکل حل نشد صدای پخش کننده های صوتی را بررسی کنید بسیاری از پخش کننده های صوتی و تصویری کنترل های صوتی جداگانه خود را دارند مطمعن شوید که صدای پخش کننده روشن است.

مشکلات در ویندوز

کابل های بلندگو را بررسی نمایید ممکن است به علت اتصال بلندگو به پورت اشتباه صدای کامپیوتر قطع شده باشد معمولا پورت مربوط به بلندگو سبز رنگ است روش آخری که میتوانید برای عیب یابی مشکل قطع بودن صدا انجام دهید استفاده از هدفون است.

در صورتی که هدفون به درستی صدا را پخش میکند مشکل از خود بلندگو است.

این مطلب را دوست داشتید ؟
در حال ارسال
User Review
1.5 (2 رای)

حتما ببینید

معرفی ویندوز ۱۰

ویندوز۱۰ جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز است. نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *