خانه / آموزش سیستم عامل / آموزش سیستم عامل ویندوز

آموزش سیستم عامل ویندوز

اولین قدم برای آموزش کامپیوتر این است که بدانید ویندوز چیست. اگر نمیدانید ویندوز چیست میتوانید در این مقاله به صورت واضح معنی ویندوز را متوجه شوید.

در اولین درس آموزش کامپیوتر به سراغ معرفی محبوب ترین سیستم عامل در تمام دنیا میرویم و در مورد ویژگی های سیستم عامل ویندوز صحبت میکنیم، در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد که ویندوز چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم.

ویندوز چیست ؟

به بیان ساده ویندوز یک سیستم عامل است که توسط شرکت مایکروسافت ساخته شده است و اولین نسخه از آن در سال ۱۹۸۵ معرفی شد. قبل از آن و در سال ۱۹۸۱ ویندوز تنها شامل یک صفحه سیاه بود و با نام داس (DOS) شناخته میشد. این نسخه از ویندوز فاقد محیط گرافیکی (GUI) بود، در نتیجه برای انجام هرکاری باید دستوراتی که میخواستیم اجرا شوند را به شکل متنی در محیط (CMD) مینوشتیم تا اجرا شوند. در این بخش به صورت خلاصه متوجه شدیم که ویندوز چیست و در ادامه به بررسی نسخه های مختلف ویندوز خواهیم پرداخت.

نسخه های مختلف ویندوز ؟

ویندوز ۱ :

به سختی میتوان از واژه سیستم عامل برای این نسخه از ویندوز استفاده کرد زیرا ویندوز ۱ تنها یک محیط گرافیکی بود که میتوانست تا حدودی کاربر را از محیط داس بی نیاز کند و این امکان را فراهم میکرد تا بتوانیم از موس برای جا به جا شدن بین پنجره ها استفاده کنیم. همچنین این نسخه از ویندوز دارای برنامه های محدودی مانند notepad، paint، ساعت و ماشین حساب بود و فقط یک بازی در آن وجود داشت. اولین نسخه از ویندوز در سال ۱۹۸۵ روانه بازار شد.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ۲ :

در ویندوز ۲ ویژگی های جدیدی به ویندوز اضافه شد که مهمترین آنها روی هم قرار گرفتن پنجره‌ها، استفاده از آیکن‌ها و افزایش مقدار حافظه ای که ویندوز میتوانست مدیریت کند بود. ویندوز ۲ در سال ۱۹۸۷ معرفی شد.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ۳ :

مایکروسافت در ویندوز ۳ به صورت کامل رابط تعاملی گرافیکی را بازسازی کرد اما در این نسخه هم خبری از تسک بار و منوی استارت نبود. ویژگی دیگر سیستم عامل ویندوز استفاده کردن از کارت‌های گرافیکی ۲۵۶ رنگ و پشتیبانی از ۱۶ مگابایت حافظه رم بود. ویندوز ۳ در سال ۱۹۹۰ معرفی شد.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ۹۵ :

ویندوز ۹۵ یک برتری ویژه نسبت به نسخه های قبلی ویندوز داشت و آن استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر بود. ویندوز ۹۵ را با نام ویندوز ۴ نیز میشناسند. میتوان گفت ویندوز ۹۵ باعث ایجاد یک انقلاب در صنعت نرم‌افزاری در دنیا شد. سیستم‌عامل ویندوز ۵ در سال ۱۹۹۵ توسط مایکروسافت معرفی شد.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ۹۸ :

ویندوز ۹۸ که در سال ۱۹۹۸ معرفی شد در واقع همان ویندوز ۹۵ است که به روز شده است. امکانات مهمی در ویندوز ۹۸ معرفی شد مانند معرفی رسمی اینترنت اکسپلورر، استفاده از نامه های الکترونیکی (ایمیل)، پشتیبانی از USB و DVD برای اولین بار و…

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ۲۰۰۰ :

مایکروسافت ویندوز ۲۰۰۰ را در سال ۲۰۰۰ و به دو شکل Professional و Server معرفی کرد، اینکار باعث میشد هر کاربری بتواند نسبت به نیازش از ویندوز ۲۰۰۰ استفاده کند.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز XP :

ویندوزXP در سال ۲۰۰۱ معرفی شد و تا سال ۲۰۰۶ به صورت متناوب به روز رسانی میشد. به روزرسانی هایی که برای ویندوزXP منتشر شد با نام های Service Pack I و Service Pack II و service pack III شناخته میشوند. این نسخه از ویندوز نیز دارای دو نسخهٔ  (home edition) و (professional) بود. مایکروسافت در تاریخ ۸ آوریل ۲۰۱۴ اعلام کرد که دیگر از این سیستم عامل پشتیبانی نمیکند. در لینک رو به رو میتوانید به صورت آنلاین از شبیه ساز ویندوزXP استفاده نمایید.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ویستا :

ویندوز ویستا در سال ۲۰۰۷ از سوی مایکروسافت منتشر شد. میتوان گفت مایکروسافت برای ساختن ویندوز ویستا تمام تلاش خود را به کار گرفته بود تا فلک را سخت بشکافد و طرحی نو در اندازد، در نتیجه این تلاش ها منجر به پوست اندازی اساسی ویندوز شد و همین تغییرات اساسی باعث شده بود که کاربرانی که از ویندوزXP استفاده میکردند حالا برای استفاده از ویندوز ویستا دچار مشکلاتی شوند، البته در نسخه بعدی ویندوز یعنی ویندوز ۷ مایکروسافت سعی کرد مشکلاتی که به وجود آمده بود را تا حد مطلوبی حل کند و میتوان گفت در این کار موفق بود. از نکات مثبت ویندوز ویستا میتوان به افزایش سرعت سیستم عامل، رابط گرافیکی زیبا و افزایش سرعت در هنگام استفاده از اینترنت اشاره کرد.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ۷ :

ویندوز ۷ که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد هفتمین نسخه از سیستم عامل ویندوز است که برای استفاده در کامپیوترهای شخصی مانند کامپیوترهای خانگی و کامپیوترهای اداری ساخته شده است.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ۸ :

ویندوز ۸ در سال ۲۰۱۶ معرفی شد. ویژگی جدیدی که در این نسخه از سیستم عامل ویندوز اضافه شده است استفاده از ویندوز ۸ برای کامپیوتر های شخصی، تبلت ها و تلفن های همراه است. سیستم عامل ویندوز ۸ با استقبال خوبی مواجه نشد و یکی از دلایل آن حذف منوی استارت در این نسخه از سیستم عامل ویندوز بود.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز ۱۰ :

ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۵ معرفی شد و مهمترین تغییر آن بازگشت منوی استارت به این نسخه از ویندوز بود. همچنین مایکروسافت در ویندوز ۱۰ از مرورگر جدید خود با نام ماکروسافت اج (microsoft edge) رونمایی کرد.

ویندوز چیست - آموزش کامپیوتر - آسان یاد 98

ویندوز به عنوان سیستم عامل پیش فرض :

یکی از دلایلی که باعث محبوب شدن ویندوز شده است استفاده از ویندوز به عنوان سیستم عامل پیش فرض است.

کاربرد ویندوز :

به کمک ویندوز میتوانید تمام کارهای معمول را با کامپیوتر انجام دهید، از وبگردی در سایت های مختلف تا چک کردن ایمیل یا ویرایش عکس، گوش دادن به موسیقی، بازی کردن و… با ویندوز میتوانید تمام این کارها را به راحتی انجام دهید. همچنین از ویندوز میتوان برای انجام کارهای پیچیده مانند انجام کارهای محاسباتی و … استفاده کرد.

امیدوارم به خوبی متوجه شده باشید که ویندوز چیست و از آموزش کامپیوتر لذت برده باشید.

آموزش کامپیوتر :

در آموزش کامپیوتر قصد داریم به موضوعاتی که به عنوان اصول کار با کامپیوتر شناخته میشوند بپردازیم. این اصول شامل چگونه استفاده کردن از کامپیوتر، اجرا کردن فایل ها و برنامه های مختلف و تغییر دادن اندازه پنجره هایی که در ویندوز باز کرده ایم میباشند. مواردی که در آموزش کامپیوتر فرا میگیریم در نسخه های جدید ویندوز قابل استفاده میباشند. بعد از اینکه اصول اولیه کار با ویندوز را آموختیم به سراغ آموزش کار با نسخه های متفاوت ویندوز میرویم که لینک آنها را در پایین مشاهده میکنید :

آموزش ویندوز ۷

آموزش ویندوز ۸

آموزش ویندوز ۱۰

نظری نیست.