خانه / آموزش سیستم عامل

آموزش سیستم عامل

آموزش سیستم عامل

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزش کامپیوتر میخواهم یاد بگیریم که سیستم عامل چیست و چرا کامپیوترها به سیستم عامل احتیاج دارند.

سیستم عامل چیست ؟

سیستم عامل یا به انگلیسی (operation system) که به اختصار (OS) هم نامیده میشود مهمترین نرم افزاری است که روی هر کامپیوتری نصب میشود و وظایفی مانند مدیریت منابع سخت افزاری (CPU – کارت گرافیک – حافظه و…) و منابع نرم افزاری را بر عهده دارد. به کمک سیستم عامل میتوانیم به راحتی و بدون نیار به یادگرفتن زبان های برنامه نویسی با کامپیوتر ارتباط برقرار کنیم. یک کامپیوتر بدون سیستم عامل هیچ کاربردی ندارد.

اگر تا اینجا به خوبی متوجه نشده اید که سیستم عامل چیست نگران نباشید، در ادامه این مقاله در مورد سیستم عامل ها و انواع مختلف آنها بیشتر توضیح میدهم، با ما همراه باشید.

سیستم عامل چیست

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید برای انجام هر کاری در کامپیوتر مسیر مشخص شده طی میشود. به عنوان مثال اگر بخواهید یک نرم افزار را اجرا کنید ابتدا روی آیکون نرم افزار کلیک میکنید، سپس نرم افزار از سیستم عامل میخواهد که اجازه دهد از منابع سخت افزاری استفاده کند، سیستم عامل با توجه به منابع سخت افزاری کامپیوتر به نرم افزار اجازه میدهد به اندازه نیاز از منابع سخت افزاری استفاده کند. هر بار که بخواهید یک نرم افزار را اجرا کنید این مسیر تکرار میشود.

وظایف سیستم عامل چیست ؟

به زبان ساده اگر بخواهید یک نرم افزار را اجرا نمایید سیستم عامل این وظیفه را به عهده دارد که منابع سخت افزاری را به شکلی مدیریت کند که نرم افزار مورد نظر شما در بهترین حالت و بدون هیچ مشکلی اجرا شود. این موضوع زمانی بیشتر اهمیت پیدا میکند که بخواهید چندین نرم افزار را به صورت همزمان اجرا کنید و انتظار دارید تمامی نرم افزارها بدون مشکل اجرا شوند، در چنین شرایطی سیستم عامل این وظیفه را بر عهده دارد که به هر نرم افزار به اندازه ای منابع اختصاص دهد که بتواند به درستی اجرا شود. در صورتی که یک نرم افزار بیش از حد نیاز از منابع سخت افزاری استفاده کند کمبود منابع میتواند باعث کند شدن سیستم شود.

سیستم عامل میتواند دارای وظایف مختلفی باشد مانند :

  • تشخیص ورودی از صفحه کلید
  • ارسال خروجی به صفحه نمایش
  • کنترل دستگاه های جانبی مانند پرینترها
  • تامین امنیت کامپیوتر و اطمینان از اینکه کاربران غیر مجاز نمیتوانند به سیستم وارد شوند
  • و…

اما گذشته از مواردی که در لیست بالا به آنها اشاره شد هر سیستم عامل میتواند دو وظیفه مهم داشته باشد :

  1. ارتباط برقرار کردن بین سخت افزارها و نرم افزارهای کامپیوتر
  2. فراهم کردن یک رابط کاربری  گرافیکی (GUI) برای آسان نمودن کارها

انواع سیستم عامل ها :

تک کاربره و تک کاره :

این سیستم عامل ها به گونه ای طراحی شده اند که فقط یک کاربر میتواند از سیستم عامل برای انجام یک کار در لحظه استفاده کند.

تک کاربره و چند کاره :

سیستم عامل تک کاربره و چند کاره اجازه میدهد تنها یک کاربر برای انجام همزمان چندین کار از سیستم عامل استفاده کند.

چند کاربره  :

سیستم عامل چند کاربره امکان استفاده همزمان چند کاربر از منابع موجود کامپیوتر را فراهم میکند. این نوع از سیستم عامل ها به شکلی طراحی شده اند که منابع مورد نیاز هر کاربر به صورت جداگانه مدیریت میشود تا در صورت بروز مشکل در منابعی که به هر کاربر اختصاص داده شده دیگر کاربران با مشکل مواجه نشوند.

سیستم عامل بی درنگ :

از سیستم‌ عامل بی درنگ برای کارهایی استفاده میشود که بی درنگ و بدون وقفه باید به دستورات اجرا شده توسط کاربر واکنش نشان شود. مانند کنترل ماشین آلات صنعتی، پرتاب موشک و…

سیستم عامل تک پردازنده :

سیستم عامل تک پردازنده فقط از یک پردازنده برای انجام کارها استفاده میکنند.

سیستم عامل توزیع شده :

سیستم عامل توزیع شده شبکه ای از پردازنده ها است که میتواند برای انجام یک کار از چندین پردازنده استفاده کند و در نهایت جواب را به سیستم اصلی کاربر بر میگرداند. سیستم عامل توزیع شده به دلیل استفاده از چندیدن پردازنده سرعت پردازش بسیار بالایی دارد.

محبوب ترین سیستم عامل ها :

اگر بخواهید یک کامپیوتر جدید خریداری کنید مشاهده خواهید کرد که کامپیوتر به صورت پیش فرض دارای سیستم عامل است. این سیستم عامل ها با عنوان سیستم عامل پیش فرض شناخته میشوند که بسته به نوع کامپیوتری که میخواهید بخرید سیستم عامل پیش فرض میتواند متفاوت باشد.البته میتوانید سیستم عامل کامپیوتر را تغییر دهید و یا آن را ارتقا دهید. اکثر کامپیوتر های جدید از یکی از سیستم عامل های زیر استفاده میکنند.

سیستم عامل ویندوز :

سیستم عامل ویندوز توسط شرکت مایکروسافت در اواسط سال ۱۹۸۰ میلادی معرفی شد. از سال ۱۹۸۰ تا به امروز نسخه های مختلفی از سیستم عامل ویندوز معرفی شد که تازه ترین نسخه آن سیستم عامل ویندوز ۱۰ میباشد. قبل از ویندوز ۱۰ به ترتیب ویندوز ۸ و ویندوز ۷ توسط مایکروسافت معرفی شده بود.سیستم عامل ویندوز دارای نسخه های مختلفی برای استفاده در کامپیوترهای خانگی و کامپیوتر های ارائه دهنده خدمات میباشد. اغلب افرادی که میخواهند آموزش کامپیوتر را شروع کنند سیستم عامل ویندوز را برای شروع یادگیری انتخاب میکنند. بیش از ۸۰ درصد کامپیوترها از ویندوز به عنوان سیستم عامل پیش فرض استفاده میکنند.

سیستم عامل چیست

سیستم عامل مک :

سیستم عامل فوق العاده زیبا و جذاب مک توسط شرکت اپل ساخته شده است. از سیستم عامل مک فقط برای کامپیوترهای ساخته شده توسط اپل میتوان استفاده کرد. در حدود ۱۰ درصد کامپیوترها از سیستم عامل مک استفاده میکنند. سیستم عامل مک نیز مانند سیستم عامل ویندوز برای شروع آموزش کامپیوتر میتواند مناسب باشد.

سیستم عامل چیست

سیستم عامل لینوکس :

سیستم عامل لینوکس برای کارهای مرتبط با شبکه و امنیت استفاده میشود و کمتر توسط کاربران معمولی مورد استفاده قرار میگیرد و دلیل آن نیازمند بدون به دانش و مهارت های خاص است، البته نسخه ای از این سیستم عامل با نام اوبونتو برای کاربران معمولی ساخته شده است که استفاده از آن تقریبا راحت است. اگر به تازگی آموزش کامپیوتر و استفاده از کامپیوتر را شروع کرده اید ممکن است سیستم عامل لینوکس انتخاب چندان خوبی برای شروع نباشد.

سیستم عامل چیست

امیدوارم در این مقاله از آموزش کامپیوتر به خوبی متوجه شده باشید که سیستم عامل چیست و چه کاربردی دارد.

نظری نیست.