خانه / آموزش سیستم عامل / اجرای فایل ها توسط نرم افزارهای مختلف

اجرای فایل ها توسط نرم افزارهای مختلف

برای اجرای فایل ها در سیستم عامل ویندوز، معمولا فایل مورد نظر توسط نرم افزاری که به صورت پیش فرض برای اجرای آن نوع فایل در نظر گرفته شده اجرا میشود. برای مثال اگر بخواهید یک عکس را مشاهده نمایید ویندوز از نرم افزار Windows Photo Viewer برای نمایش دادن عکس استفاده میکند. (در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۸ از نرم افزار Photos برای اجرای فایل های که از نوع تصویر باشند استفاده میشود).

اما ممکن است شما بخواهید برای اجرای یک فایل از نرم افزار دیگری استفاده نمایید. در این مقاله در مورد اجرای فایل ها توسط نرم افزارهای مختلف در ویندوز صحبت میکنیم. همچنین در مورد چگونگی تغییر دادن نرم افزار پیش فرض اجرای فایل ها توضیح خواهم داد.

اجرای فایل ها در نرم افزارهای پیش فرض :

همانطور که در مقاله کار با فایل ها توضیح دادم برای اجرای یک فایل میتوانید به روش زیر عمل کنید :

ابتدا به مکانی که فایل مورد نظرتان در آنجا قرار دارد بروید و روی فایل دابل کلیک کنید. سپس مشاهده خواهید کرد که فایل توسط نرم افزار پیش فرض مربوط به اجرای آن فایل اجرا خواهد شد.

اجرای فایل ها

چگونه یک فایل را در نرم افزارهای مختلف اجرا نماییم :

گاهی اوقات ممکن است بخواهید برای اجرای فایل از نرم افزار پیش فرض استفاده نکنید. به عنوان مثال فرض کنید میخواهید یک عکس را با نرم افزار Microsoft Paint اجرا نمایید و آن را ویرایش نمایید، میتوانید با روش زیر اینکار را انجام دهید.

ابتدا روی فایل مورد نظر راست کلیک نمایید :

اجرای فایل ها

در منویی که باز میشود بر روی Open with کلیک نمایید سپس از بین  نرم افزار هایی که میتواند فایل را اجرا نماید یکی را انتخاب کنید. در تصویر زیر ما از نرم افزار Paint برای اجرای فایل استفاده کرده ایم.

diff_open_with

همانطور که مشاهده میکنید تصویر در نرم افزار Paint  اجرا شده است.

diff_open_done

تغییر دادن نرم افزار پیش فرض :

اگر میخواهید نرم افزار پیش فرض اجرای فایل ها را تغییر دهید میتوانید با استفاده از روشی که در ادامه توضیح میدهم اینکار را انجام دهید. در تصویر زیر ما نرم افزار Windows Photo Viewer را که برای اجرای فایل های تصویری استفاده میشود جایگزین نرم افزار پیش فرض Photos کرده ایم. برای تغییر نرم فزار پیش فرض ابتدا روی فایل مورد نظر راست کلیک نمایید سپس در منویی که باز میشود بر روی Open with کلیک نمایید و گزینه Choose another app را انتخاب نمایید.

اجرای فایل

حالا در منویی که مشاهده میکنید یک نرم افزار را انتخاب کنید. اگر نرم افزار موردنظرتان در لیست نرم فزارها وجود ندارد روی More apps کلیک نمایید. همچنین میتوانید از گزینه Look for an app in the Store برای نصب نرم افزار از Store ویندوز استفاده نمایید. در مثال زیر ما میخواهیم فایل های تصویری در نرم افزار  Windows Photo Viewer اجرا شوند.

برای انتخاب این نرم افزار به عنوان نرم افزار پیش فرض اجرای فایل های تصویری لازم است تیک گزینه Always use this app to open را بزنیم تا این نرم افزار به عنوان نرم افزار پیش فرض انتخاب شود. در نهایت بر روی OK کلیک نمایید.

اجرای فایل

از این به بعد فایل های تصویری به صورت پیش فرض در نرم افزاری که انتخاب نمودیم اجرا خواهند شد.

اجرای فایل

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرتان را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب را دوست داشتید ؟
در حال ارسال
User Review
0 (0 رای)

حتما ببینید

معرفی ویندوز ۱۰

ویندوز۱۰ جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز است. نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *