خانه / آموزش سیستم عامل / آموزش ویندوز برای مبتدی ها
آموزش ویندوز

آموزش ویندوز برای مبتدی ها

برای اینکه بتوانیم از هر وسیله ای استفاده کنیم لازم است که اصول اولیه کار با آن را بلد باشیم، برای استفاده از سیستم عامل ویندوز هم لازم است تا با اصول پایه‌ای کار با آن آشنا باشیم. در مقاله آموزش ویندوز از صفر تا هزار میخواهیم به سراغ کار با دسکتاپ، تغییر دادن اندازه پنجره ها در ویندوز و خاموش و روشن کردن ویندوز برویم.

دسکتاپ چیست؟

دسکتاپ(Desktop) یا میزکار ویندوز اولین صفحه ای است که به محض روشن شدن کامپیوتر و وارد شدن به حساب کاربری نمایش داده میشود. برخلاف ویندوز۱۰ و ویندوز۷ اگر از ویندوز۸ استفاده میکنید احتمالا اولین صفحه ای که بعد از روشن شدن کامپیوتر مشاهده خواهید کرد منوی استارت تمام صفحه ویندوز۸ خواهد بود. در تصویر زیر نمای کلی میزکار ویندوز و یا دسکتاپ را مشاهده میکنید.

آموزش ویندوز

استفاده کردن از نرم افزار ها در ویندوز

نرم افزارها که در ویندوز با عنوان اپلیکیشن ها یا برنامه ها هم شناخته میشوند این امکان را برای ما فراهم میکنند که بتوانیم کارهای مختلفی مانند گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم، وبگردی و .. را انجام دهیم. در سیستم عامل ویندوز میتوانید علاوه بر نرم افزارهایی که خودتان نصب کرده اید از نرم افزارهایی که به صورت پیش فرض روی ویندوز نصب شده است نیز استفاده کنید.

به عنوان مثال بعد از نصب ویندوز۱۰ اگر بخواهید وبگردی کنید لازم است از یک مرورگر استفاده کنید، در صورتی که هیچ مرورگری بر روی ویندوز۱۰ نصب نکرده باشید میتوانید از مرورگر پیش فرض ویندوز۱۰ با نام Microsoft Edge استفاده کنیدهمچنین در نسخه های دیگر ویندوز میتوانید از مرورگر پیش فرض Internet Explorer استفاده کنید.

مرورگر Microsoft Edge نسخه باز طراحی شده مرورگر Internet Explorer میباشد که توسط شرکت مایکروسافت که سازنده سیستم عامل ویندوز نیز میباشد ساخته شده است.

اجرا کردن نرم افزارها در ویندوز

در نسخه های اولیه ویندوز مانند سیستم عامل داس امکان استفاده کردن از رابط کاربری گرافیکی وجود نداشت، در نتیحه کاربر فقط میتوانست از صفحه کلید برای انجام کارهای مورد نظرش استفاده کند. در نسخه های جدیدتر ویندوز با اضاقه شدن رابط کاربری گرافیکی به سیستم عامل ویندوز میتوانید علاوه بر صفحه کلید از موس برای انجام بسیاری از کارها استفاده کنید.

یکی از مهمترین کارهایی که میتوانید در ویندوز انجام دهید، اجرا کردن نرم افزارهای نصب شده بر روی ویندوز میباشد. برای اجرا کردن یک نرم افزار در ویندوز میتوانید از موس و یا صفحه کلید استفاده کنید. معمولا برای اجرا کردن یک نرم افزار در ویندوز از موس استفاده میشود و صفحه کلید کاربرد چندانی ندارد،

اگر میخواهید یک نرم افزار را اجرا نمایید میتوانید به ترتیب زیر عمل کنید :

  1. روی منوی استارت  که در قسمت پایین سمت چپ قرار دارد کلیک چپ کنید.
  2. در منویی که باز میشود نرم افزار مورد نظرتان را پیدا کنید.
  3. روی نرم افزار کلیک چپ کنید تا نرم افزار تا اجرا شود.

بعد از کلیک بر روی آیکون نرم افرار مشاهده خواهید کرد که نرم افزار مورد نطرتان اجرا میشود و میتوانید از آن استفاده کنید. همانطور که مشاهد میکنید در تصویر زیر ما نرم افزار مرورگر Microsoft Edge را اجرا کرده ایم.

آموزش ویندوز

توجه کنید که اگر از ویندوز۸ استفاده میکیند در هنگام کلیک بر روی منوی استارت یک منوی تمام صفحه را مشاهده خواهید کرد که میتوانید تمامی نرم افزارهایی که بر روی ویندوز نصب میباشد را در کاشی های نمایش داده شده مشاهده کنید.

آموزش ویندوز

بعد از اینکه بر روی آیکون نرم افزار کلیک کردید نرم افزار در یک پنجره جدید اجرا میشود، همچنین میتوانید چندین نرم افزار را در یک لحظه و در پنجره های مختلفی اجرا کنید.

مشکلی که در هنگام اجرای چندین نرم افزار به صورت همزمان ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد اینست که به دلیل کوچک بودن اندازه نمایشگر نمیتوانید پنجره های مربوط به هر نرم افزارها را به صورت کامل مشاهده کنید.

برای حل این مشکل میتوانید از سه ویژگی مخفی کردن، کوچک کردن و یا بزرگ کردن پنجره استفاده کنید، اگر نمیدانید چگونه این کار را انجام دهید در ادامه در مورد اندازه پنجره ها توضیح خواهم داد.

یک پنجره از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

هنگامی که یک نرم افزار را اجرا میکنید در قسمت بالا سمت راست دکمه هایی را مشاهده میکنید که هرکدام کاربردی دارند.

مخفی کردن نرم افزار :

اگر بر روی دکمه ای که شبیه یک خط صاف است کلیک کنید پنجره ای که در حال کار کردن با آن هستید مخفی خواهد شد.

آموزش ویندوز

برای اینکه مجددا نرم افزاری که مخفی نمودید را باز کنید میتوانید در منوی تسکبار بر روی آیکون نرم افزار کلیک کنید تا مجددا نرم افزار نمایان شود.

تمام صفحه کردن نرم افزار :

با کلیک بر روی آیکونی که شکل مربع است نرم افزاری که در حال اجرا است به صورت تمام صفحه اجرا میشود و آیکون مربع به حالت مکعب مربع در خواهد آمد.

آموزش ویندوز

همچنین با کلیک دوباره بر روی مکعب مربع نرم افزار از حالت تمام صفحه خارج میشود.

آموزش ویندوز

خارج شدن و یا بستن نرم افزار :

برای اینکار باید بر روی آیکون ضربدر کلیک کنید تا نرم افرار به صورت کامل بسته شود.

آموزش ویندوز

جا به جا کردن پنجره :

برای جا به جا کردن پنجره نرم افزاری که درحال اجرا است باید ابتدا موس را روی بالاترین قسمت پنجره ببرید. سپس با نگهداشتن کلیک چپ موس پنجره را انتخاب کنید حالا بدون رها کردن کلیک چپ موس با حرکت دادن موس پنجره را حرکت دهید و درجایی که میخواهید قرار دهید.

آموزش ویندوز

تغییر اندازه پنجره نرم افزار :

دقیقا مانند جا به جا کردن پنجره نرم افزار میتوانید پنجره را کوچک یا بزرگ کنید.

آموزش ویندوز

برای اینکار باید موس را بر روی یکی از چهار گوشه پنجره نرم افزار ببرید و با نگهداشتن کلیک چپ موس اندازه را کم یا زیاد کنید.

آموزش ویندوز

اگر چندین نرم افزار را به صورت همزمان اجرا کنید میتوانید با کلیک بر روی پنجره مربوط به نرم افزار در دسکتاپ و یا آیکون مربوط به نرم افزار در منوی تسکبار بین نرم افزارها سوییچ کنید.

خاموش کردن کامپیوتر :

برای خاموش کردن کامپیوتر میتوانید از روش های مختلفی استفاده کنید، این روش بسته به نسخه ویندوزی که از آن استفاده میکنید متفاوت است.

خاموش کردن کامیپوتر در ویندوز۱۰ :

برای خاموش کردن کامپیوتر در ویندوز۱۰ روی آیکون استارت کلیک کنید سپس آیکون پاور را انتخاب نمایید و گزینه Shut down را انتخاب کنید.

آموزش ویندوز

خاموش کردن کامیپوتر در ویندوز۸ :

در ویندوز۸ منوی استارت به صورت تمام صفحه اجرا میشود در نتیجه برای خاموش کردن کامپیوتر در این پنجره باید روی آیکون پاور کلیک کنید سپس گزینه Shut down را انتخاب کنید.

آموزش ویندوز

اگر گزینه Shut down را مشاهده نکردید لازم است ویندوزتان را به نسخه ۸٫۱ یا جدیدتر ارتقا دهید.

خاموش کردن کامیپوتر در ویندوز۷ :

در ویندوز۷ به راحتی میتوانید کامپیوتر را خاموش کنید، برای اینکار ابتدا روی استارت کلیک کنید سپس گزینه Shut down را انتخاب کنید.

آموزش ویندوز

استفاده از حالت Restart و Sleep در ویندوز :

زمانی که بر روی آیکون پاور کلیک میکنید گزینه های دیگری هم برای خاموش کردن کامپیوتر وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید. اگر در هنگام کار با ویندوز هیچ کاری نمیتوانستید انجام دهید (اصطلاحا میگویند کامپیوتر هنگ کرده است ) میتوانید از گزینه Restart استفاده کنید. با کلیک بر روی این گزینه کامپیوتر ابتدا خاموش میشود و سپس مجددا روشن میشود (در این حالت برنامه های در حال اجرا بسته میشوند).

برای اینکه کامپیوتر را خاموش کنید لازم است تمام برنامه های در حال اجرا را ببندید اما اگر بخواهید بدون بستن برنامه ها کامپیوتر را خاموش کنید میتوانید از حالت Sleep استفاده کنید. در این حالت کامپیوتر خاموش میشود اما هیچ کدام از برنامه ها یا فایل هایی که در حال استفاده از آنها بودید بسته نمیشود. در سیستم عامل ویندوز اگر به مدت چند دقیقه از ویندوز استفاده نکنید به صورت خودکار ویندوز در حالت Sleep قرار خواهد گرفت.

آموزش ویندوز

اگر از لپتاپ استفاده میکنید برای قرار دادن ویندوز در حالت Sleep با بستن لپتاپ این حالت اجرا میشود همچنین برای خارج شدن از حالت Sleep میتوانید یکی از کلیدهای کیبرد را فشار دهید تا از حالت Sleep خارج شوید.

امیدوارم از مقاله آموزش ویندوز برای مبتدی ها استفاده کرده باشید. لطفا نظرتان را در بخش دیدگاه ها یادداشت نمایید.

این مطلب را دوست داشتید ؟
در حال ارسال
User Review
0 (0 رای)

حتما ببینید

معرفی ویندوز ۱۰

ویندوز۱۰ جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز است. نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *