خانه / آموزش سیستم عامل / آموزش ویندوز از صفر تا هزار
آموزش ویندوز

آموزش ویندوز از صفر تا هزار

مقاله آموزش ویندوز برای چه کسانی مناسب است؟

اگر به تارگی کامپیوتر خریده اید و یا اولین بار است که از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنید و میخواهید در مدت کوتاهی آموزش ویندوز را فرابگیرید میتوانید از مقالات مختلفی که در زمینه آموزش ویندوز در سایت نوشته شده است استقاده نماید. مقاله آموزش ویندوز از صفر تا هزار اولین قدم برای شروع یادگیری سیستم عامل ویندوز است.

برای اینکه بتوانیم از هر وسیله ای استفاده کنیم لازم است که اصول اولیه کار با آن را بلد باشیم، برای استفاده از سیستم عامل ویندوز هم لازم است تا با اصول پایه ای کار با آن آشنا باشیم. در مقاله آموزش ویندوز از صفر تا هزار میخواهیم به سراغ کار با دسکتاپ، تغییر دادن اندازه پنجره ها در ویندوز و خاموش و روشن کردن ویندوز برویم.

دسکتاپ چیست؟

دسکتاپ یا میزکار ویندوز اولین صفحه ای است که به محض روشن شدن کامپیوتر و اجرا شدن سیستم عامل نمایش داده میشود. برخلاف ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ اگر از  ویندوز ۸ استفاده میکنید احتمالا اولین صفحه ای که بعد از روشن شدن کامپیوتر مشاهده خواهید کرد منوی استارت خواهد بود. در تصویر زیر نمای کلی میزکار ویندوز و یا دسکتاپ را مشاهده میکنید.

آموزش ویندوز

استفاده کردن از نرم افزار ها در ویندوز

نرم افزارها که در ویندوز با عنوان اپلیکیشن ها یا برنامه ها هم شناخته میشوند این امکان را برای ما فراهم میکنند که بتوانیم کارهای مختلفی مانند گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم، وبگردی و .. را انجام دهیم. همچنین میتوان از نرم افزارهایی که به صورت پیش فرض روی ویندوز نصب شده است استفاده نمود. به عنوان مثال اگر میخواهید وبگردی کنید اما هیچ مرورگری را بر روی ویندوز نصب نکرده اید میتوانید از مرورگر پیش فرض ویندوز با نام Microsoft Edge استفاده کنید.

مرورگر Microsoft Edge یکی از نرم افزار هایی است که در هنگام نصب ویندوز بر روی کامپیوتر نصب میشود و توسط شرکت مایکروسافت که سازنده سیستم عامل ویندوز نیز میباشد ساخته شده است.

اجرای نرم افزا در ویندوز

برای اجرای نرم افزارها در ویندوز چندین راه مختلف وجود دارد که ساده ترین راه استفاده از موس میاشد. اگر میخواهید یک نرم افزار را اجرا نمایید میتوانید به ترتیب زیر عمل کنید:

  1. روی منوی استارت که در قسمت پایین سمت چپ قرار دارد کلیک چپ کنید و نرم افزار مورد نظرتان را پیدا کنید.
  2. روی نرم افزار کلیک چپ کنید تا اجرا شود.
  3. به همین راحتی!

بعد از کلیک بر روی آیکون نرم افرار مشاهده خواهید کرد که نرم افزار مورد نطرتان اجرا میشود و میتوانید از آن استفاده کنید. همانطور که مشاهد میکنید در تصویر زیر ما نرم افزار مرورگر Microsoft Edge را اجرا کرده ایم.

آموزش ویندوز

توجه کنید که اگر از ویندوز ۸ استفاده میکیند در هنگام کلیک بر روی منوی استارت یک منوی تمام صفحه را مشاهده خواهید کرد که میتوانید تمامی نرم افزارهای که بر روی ویندوز نصب میباشد را در کاشی های نمایش داده شده مشاهده کنید.

آموزش ویندوز

بعد از اینکه بر روی آیکون نرم افزار کلیک کردید نرم افزار در یک پنجره جدید اجرا میشود، همچنین میتوانید چندین نرم افزار را در یک لحظه و در پنجره های مختلفی اجرا کنید. مشکلی که در هنگام اجرای چندین نرم افزار به صورت همزمان ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد اینست که به دلیل کوچک بودن اندازه نمایشگر نمیتوانید پنجره های مربوط به هر نرم افزارها را به صورت کامل مشاهده کنید.

برای حل این مشکل میتوانید از سه ویژگی مخفی کردن، کوچک کردن و یا بزرگ کردن پنجره استفاده کنید، اگر نمیدانید چگونه این کار را انجام دهید در ادامه در مورد اندازه پنجره ها توضیح خواهم داد.

یک پنجره از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

هنگامی که یک نرم افزار را اجرا میکنید در قسمت بالا سمت راست دکمه هایی را مشاهده میکنید که هرکدام کاربردی دارند.

مخفی کردن نرم افزار :

اگر بر روی دکمه ای که شبیه یک خط صاف است کلیک کنید پنجره ای که در حال کار کردن با آن هستید مخفی خواهد شد.

آموزش ویندوز

برای اینکه مجددا نرم افزاری که مخفی کردید باز کنید میتوانید در منوی تسکبار بر روی آیکون نرم افزار کلیک کنید تا مجددا نرم افزار نمایان شود.

تمام صفحه کردن نرم افزار :

با کلیک بر روی آیکونی که شکل مربع است نرم افزاری که در حال اجرا است به صورت تمام صفحه اجرا میشود و آیکون مربع به حالت مکعب مربع در خواهد آمد.

آموزش ویندوز

همچنین با کلیک دوباره بر روی مکعب مربع نرم افزار از حالت تمام صفحه خارج میشود.

آموزش ویندوز

خارج شدن و یا بستن نرم افزار :

برای اینکار باید بر روی آیکون ضربدر کلیک کنید تا نرم افرار به صورت کامل بسته شود.

آموزش ویندوز

جا به جا کردن پنجره :

برای جا به جا کردن پنجره نرم افزاری که درحال اجرا است باید ابتدا موس را روی بالاترین قسمت پنجره ببرید.سپس با نگهداشتن کلیک چپ موس پنجره را انتخاب کنید حالا بدون رها کردن کلیک چپ موس با حرکت دادن موس پنجره را حرکت دهید و درجایی که میخواهید قرار دهید.

آموزش ویندوز

تغییر اندازه پنجره نرم افزار :

دقیقا مانند جا به جا کردن پنجره نرم افزار میتوانید پنجره را کوچک یا بزرگ کنید.

آموزش ویندوز

برای اینکار باید موس را بر روی یکی از چهار گوشه پنجره نرم افزار ببرید و با نگه داشتن کلیک چپ موس اندازه را کم یا زیاد کنید.

آموزش ویندوز

اگر چندین نرم افزار را به صورت همزمان اجرا کنید میتوانید با کلیک بر روی پنجره مربوط به نرم افزار در دسکتاپ و یا آیکون مربوط به نرم افزار در منوی تسکبار بین نرم افزارها سوییچ کنید.

خاموش کردن کامپیوتر :

برای خاموش کردن کامپیوتر میتوانید از روش های مختلفی استفاده کنید، این روش بسته به نوع ویندوزی که از آن استفاده میکنید متفاوت است.

خاموش کردن کامیپوتر در ویندوز ۱۰ :

برای خاموش کردن کامپیوتر در ویندوز ۱۰ روی آیکون استارت کلیک کنید سپس آیکون پاور را انتخاب نمایید و گزینه Shut down را انتخاب کنید.

آموزش ویندوز

خاموش کردن کامیپوتر در ویندوز ۸ :

در ویندوز ۸ منوی استارت به صورت تمام صفحه اجرا میشود در نتیجه برای خاموش کردن کامپیوتر در این پنجره روی آیکون پاور کلیک کنید سپس گزینه Shut down را انتخاب کنید.

آموزش ویندوز

اگر گزینه Shut down را مشاهده نکردید لازم است ویندوزتان را به نسخه ۸٫۱ یا جدیدتر ارتقا دهید.

خاموش کردن کامیپوتر در ویندوز ۷ :

در ویندوز ۷ به راحتی میتوانید کامپیوتر را خاموش کنید، برای اینکار ابتدا روی استارت کلیک کنید سپس گزینه Shut down را انتخاب کنید.

آموزش ویندوز

استفاده از حالت Restart و Sleep در ویندوز :

زمانی که بر روی آیکون پاور کلیک میکنید گزینه های دیگری هم برای خاموش کردن کامپیوتر وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید. اگر در هنگام کار با ویندوز هیچ کاری نمیتوانستید انجام دهید (اصطلاحا میگویند کامپیوتر هنگ کرد )میتوانید از گزینه Restart استفاده کنید. با کلیک بر روی این گزینه کامپیوتر ابتدا خاموش میشود و سپس مجددا روشن میشود ( در این حالت برنامه های در حال اجرا بسته میشوند ).

برای اینکه کامپیوتر را خاموش کنید لازم است تمام برنامه های در حال اجرا را ببندید اما اگر بخواهید بدون بستن برنامه ها کامپیوتر را خاموش کنید میتوانید از حالت Sleep استفاده کنید. در این حالت کامپیوتر خاموش میشود اما هیچ کدام از برنامه ها یا فایل هایی که در حال استفاده از آنها بودید بسته نمیشود. در سیستم عامل ویندوز اگر به مدت چند دقیقه از ویندوز استفاده نکنید به صورت خودکار ویندوز در حالت Sleep قرار خواهد گرفت.

آموزش ویندوز

اگر از لپتاپ استفاده میکنید برای قرار دادن ویندوز در حالت Sleep با بستن لپتاپ این حالت اجرا میشود همچنین برای خارج شدن از حالت Sleep میتوانید یکی از کلیدهای کیبرد را فشار دهید تا از حالت Sleep خارج شوید.

امیدوارم مقاله آموزش ویندوز از صفر تا هزار برای شما مفیده بوده باشد.

حتما ببینید

مشکلات در ویندوز

مشکلات در ویندوز

تصور کنید کامپیوترتان را روشن کردید اما در دسکتاپ هیچ تصویر و یا آیکونی وجود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *