خانه / آموزش سیستم عامل / بررسی و آموزش استفاده از ویندوز ۱۰

بررسی و آموزش استفاده از ویندوز ۱۰

چگونه از ویندوز ۱۰ استفاده کنیم؟

در مقاله معرفی ویندوز۱۰ با ویژگی های جدیدی که در آخرین نسخه سیستم عامل ویندوز معرفی شده است آشنا شدیم. در این مقاله میخواهیم اصول ابتدایی که برای کار با ویندوز ۱۰ لازم است بدانیم را یاد بگیریم.

وارد شدن به حساب کاربری

برای استفاده کردن از ویندوز ۱۰ لازم است یک حساب کاربری ایجاد نمایید. معمولا در هنگام نصب ویندوز۱۰ یک حساب کاربری به صورت خودکار توسط ویندوز ایجاد میشود که بعد از نصب ویندوز میتوانید از آن استفاده کنید. در واقع در هر کامپیوتر حداقل یک حساب کاربری وجود دارد.

هنگامی که کامپیوتر را روشن میکنید اولین صفحه ای که با آن مواجه میشوید صفحه ورود به حساب کاربری میباشد. در این صفحه لازم است رمز عبوری که برای وارد شدن به حساب کاربری انتخاب کرده اید را وارد نمایید و دکمه Enter را فشار دهید تا بتوانید از ویندوز ۱۰ استفاده کنید.

میزکار ویندوز(Desktop)

بعد از وارد شدن به حساب کاربری اولین پنجره ای که نمایان میشود میزکار ویندوز(Desktop) میابشد. در این پنجره میتوانید کارهای مختلفی انجام دهید، کارهایی مانند مدیریت فایل ها و پوشه ها، استفاده کردن از برنامه های نصب شده بر روی ویندوز، متصل شدن به اینترنت و خیلی کارهای دیگر.

اجرای برنامه ها در ویندوز ۱۰

برای اجرای برنامه ها در ویندوز ۱۰ میتوانید بر روی آیکون  کلیک کنید تا برنامه هایی که بر روی ویندوز نصب کرده اید را مشاهده نمایید. سپس روی هر برنامه ای که میخواهید اجرا شود کلیک کنید تا اجرا شود.

روش آسان تری هم برای اجرا کردن برنامه های نصب شده بر روی ویندوز وجود دارد. در این روش تنها لازم است بر روی آیکون برنامه مورد نظر که در دسکتاپ قرار دارد دو بار کلیک کنید تا برنامه اجرا شود.

تفاوت این دو روش در این است که اگر از منوی استارت برای اجرا کردن برنامه ها استفاده کنید به تمامی برنامه هایی که بر روی ویندوز نصب شده است دسترسی دارید، اما در روش دوم فقط به برنامه هایی دسترسی دارید که آیکون آن برنامه در دسکتاپ وجود دارد.

کار با فایل ها

برای کار کردن با فایل ها و پوشه هایی که در ویندوز ۱۰ وجود دارد میتوانید از نرم افزار مرورگر فایل(File Explorer) استفاده کنید. برای اجرا کردن این نرم افزار میتوانید روی آیکون نرم افزار مرورگر فایل که در منوی وظیفه(Taskbar) ویندوز قرار دارد کلیک کنید و یا بر روی یک پوشه دوبار کلیک کنید تا نرم افزار مرورگر فایل اجرا شود.

جستجوی فایل ها و برنامه ها

برای پیدا کردن فایل ها در ویندوز میتوانید روی آیکون  کلیک کنید و نام فایل، برنامه و یا هر چیزی که میخواهید جستجو کنید را تایپ کنید و در کسری از ثانیه آنرا پیدا کنید.

روش دیگری هم برای پیدا کردن فایل ها در ویندوز وجود دارد. به این شکل که در کادر جستجو که در کنار آیکون استارت قرار دارد نام فایل مورد نظرتان را تایپ میکنید تا فایل مورد نظرتان پیدا شود.

استفاده از تنظیمات

در ویندوز ۱۰ به دو روش میتوانید تنظیمات ویندوز را مدیریت کنید.

روش اول برای تغییر تنظیمات در ویندوز استفاده کردن از control panel ویندوز است که در نسخه های قدیمی تر ویندوز نیز موجود است.

روش دوم برای تغییر تنظیمات در ویندوز استفاده کردن از Settings ویندوز ۱۰ میباشد.

نکته ای که لازم است به آن توجه نمایید این است که در Settings ویندوز ۱۰ میتوانید به گزینه هایی دسترسی داشته باشید که در Control panel ویندوز وجود ندارد. به همین دلیل توصیه میکنم اگر میخواهید تنظیمات ویندوز را تغییر دهید از Settings ویندوز استفاده نمایید تا به تنظیمات پیشرفته ویندوز نیز دسترسی داشته باشید.

خاموش کردن کامپیوتر

برای خاموش کردن کامپیوتر میتوانید روی آیکون  کلیک کنید تا منوی استارت باز شود سپس گزینه Power را انتخاب کنید و از بین گزینه های موجود گزینه Shut down را انتخاب کنید تا کامپیوتر خاموش شود.

ویندوز 10

همچنین اگر بر روی Sleep کلیک کنید ویندوز در حالت نیمه خاموش قرار میگیرد.

گزینه Restart نیز برای خاموش و روشن کردن کامپیوتر استفاده میشود. در صورتی که از این گزینه استفاده کنید کامپیوتر به صورت کامل خاموش میشود و بعد از گذشت چند ثانیه مجددا روشن میشود.

این مطلب را دوست داشتید؟
در حال ارسال
User Review
0 (0 رای)

حتما ببینید

نام کاربری و رمز عبور

نام کاربری چیست؟ در مقاله ­ای که قبلا و با عنوان حساب کاربری در آسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *