خانه / آموزش سیستم عامل / پیدا کردن فایل در کامپیوتر

پیدا کردن فایل در کامپیوتر

در این مقاله میخواهم در مورد این موضوع صحبت کنم که برای پیدا کردن فایل در ویندوز از چه روش هایی میتوانیم استفاده کنیم و چطور میتوانیم یک فایل را پیدا کنیم. در مقاله  کار با فایل ها در مورد این صحبت کردیم که پوشه ها چگونه به ما کمک میکنند تا فایل هایمان را سازماندهی کنیم. با این حال ممکن است در پیدا کردن یک فایل دچار مشکل شویم و نتوانیم آنرا پیدا کنیم. نگران نباشید در صورتی که فایل مورد نظرتان را حذف نکرده باشید هنوز میتوانید به راحتی آنرا پیدا کنید.

پیدا کردن فایل در پوشه های عمومی و مشترک

اگر به دنبال یک فایل میگرید اما نمیتوانید آن را پیدا کنید و یا نمیدانید کجا به دنبال آن بگردید، میتوانید در پوشه های عمومی و مشترک سیستم عامل ویندوز که در ادامه معرفی میکنم به دنبال فایل مورد نظرتان بگردید.

پوشه Downloads :

اولین پوشه عمومی در سیستم عامل ویدوز پوشه Downloads میباشد، به صورت پیش فرض ویندوز فایل هایی را که دانلود میکنید در این پوشه قرار میدهد. اگر نمیتوانید فایل های که از اینترنت دانلود کردید پیدا کنید اولین پوشه ای که میتوانید برای پیدا کردن  فایل هایتان بررسی کنید پوشه Downloads است. برای مشاهده پوشه Downloads ابتدا باید File Explorer را باز کنید و در منوی سمت چپ روی پوشه Downloads کلیک کنید سپس میتوانید لیست فایل هایی که دانلود کرده اید مشاهده نمایید.

پیدا کردن فایل

پوشه پیش فرض در ویندوز:

برای سازماندهی و نظم بخشیدن به فایل ها میتوانید هر فایل را بسته به نوع آن در یکی از پوشه های پیش فرض ویندوز ذخیره نمایید. به عنوان مثال اگر یک فایل متنی ایجاد کرده اید میتوانید آن را در پوشه Documents ذخیره نمایید تا به راحتی بتوانید فایل مورد نظرتان را پیدا کنید. پوشه های پیش فرض در منوی سمت چپ File Explorer قابل مشاهده هستند.

پیدا کردن فایل

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید در پنجره File Explorer و در منوی سمت چپ پوشه های مختلفی وجود دارد که نام هر پوشه نشان دهنده نوع فایلی است که میتوانید در آن پوشه ذخیره نمایید. همچنین به راحتی میتوانید این پوشه ها را حذف و یا اضافه نمایید مانند پوشه Resume که برای نگهداری فایل های رزومه ایجاد شده است.

پوشه Recycle Bin :

یکی دیگر از پوشه های پیش فرض در سیستم عامل ویندوز پوشه Recycle Bin میباشد که وظیفه نگهداری فایل های حذف شده را به عهده دارد. در صورتی که یک فایل را حذف نمایید آن فایل موقتا حذف میشود و به پوشه Recycle Bin منتقل میشود اما از روی ویندوز حذف نمیشود، به عنوان مثال اگر ناخواسته یک فایل را حذف کردید، آن فایل به پوشه Recycle Bin منتقل میشود. برای بازیابی فایل میتوانید در صفحه دسکتاپ روی Recycle Bin دابل کلیک کنید تا باز شود سپس اگر فایل مورد نظرتان در Recycle Bin بود میتوانید آنرا انتخاب کنید و به صورت کشیدن و رها کردن (ِDrag & Drop) به پوشه مورد نظرتان منتقل کنید.

پیدا کردن فایل

جستجوی فایل ها:

در صورتی که یک فایل را ذخیره کرده اید اما به یاد ندارید که در کدام پوشه ذخیره شده است برای پیدا کردن اینگونه فایل ها میتوانید با استفاده از نام فایل آن را پیدا نمایید.

جستجوی فایل ها در ویندوز ۱۰:

برای جستجوی فایل ها در ویندوز ۱۰ میتوانید در کنار آیکون بر روی Cortana Search Box ( دستیار هوشمند ویندوز ) کلیک کنید. سپس در کادر مشخص شده نام فایلی که میخواهید جستجو کنید بنویسید و منتظر بمانید تا آن فایل پیدا شود. بعد از اینکه فایل مورد نظر را پیدا نمودید میتوانید آن را اجرا نمایید و یا میتوانید روی فایل راست کلیک نمایید سپس گزینه Open file location را انتخاب کنید تا پوشه ای که فایل مورد نظرتان در آن قرار دارد باز شود.

پیدا کردن فایل

جستجوی فایل ها در ویندوز ۸:

برای جستجوی فایل ها در ویندوز ۸ ابتدا بر روی آیکون کلیک کنید. سپس در کادر جستجو که مشاهده میکنید نام فایل مورد نظر را بنویسید و منتظر بمانید تا فایل پیدا شود.

پیدا کردن فایل

جستجوی فایل در ویندوز ۷:

در ویندوز ۷ برای جستجوی فایل میتوانید روی کلیک کنید سپس نام فایل را نوشته و منتظر بمانید تا پیدا شود.

پیدا کردن فایل

نکاتی در مورد جستجوی فایل ها:

در این بخش میخواهم ترفند هایی را برای راحت تر پیدا کردن فایل ها در ویندوز بیان کنم.

روش های جستجوی مختلف را تست کنید:

اگر نام فایلی که میخواهید پیدا کنید میدانید میتوانید نام فایل جستجو کنید و آن را بیابید. به عنوان مثال اگر میخواهید یک فایل مشخص از نوع Microsoft Word را پیدا نمایید میتوانید با استفاده از نام فایل آن را پیدا کنید.

ویرایش آخرین فایلی که در یک نرم افزار ایجاد کردید:

برای باز کردن آخرین فایلی که در حال کار بر روی آن بودید میتوانید از روش زیر استفاده نمایید. ابتدا روی منوی File کلیک کنید سپس گزینه Open را انتخاب کنید. در نهایت در قسمت Recent میتوانید لیستی از فایل هایی که اخیرا از آن ها استفاده نمودید را مشاهده کنید. همچنین برای ویرایش هر فایل روی آن کلیک کنید تا اجرا شود.

پیدا کردن فایل

جا به جا کردن و تغییر نام فایل ها بعد از جستجو :

اگر در حال جستجوی یک فایل باشید پس از اینکه آنرا پیدا کردید شاید بخواهید آن فایل را به پوشه مربوطه انتقال دهید و یا حتی نام آن فایل را تغییر دهید. مثلا در حال جستجوی یک عکس هستید و حالا که آنرا پیدا کرده اید میخواهید آن را به پوشه پیش فرض عکس ها منتقل کنید و یا میخواهید نام آنرا به نامی که دوست دارید تغییر دهید. اگر نمیدانید چطور این کار را انجام دهید در مقاله کار با فایل ها در این مورد به صورت کامل توضیح داده ام.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرتان را در بخش کامنت ها با ما به اشتراک بگذارید.

این مطلب را دوست داشتید ؟
در حال ارسال
User Review
0 (0 رای)

حتما ببینید

معرفی ویندوز ۱۰

ویندوز۱۰ جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز است. نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *