خانه / آموزش سیستم عامل / دستورات مشترک در نرم افزارها

دستورات مشترک در نرم افزارها

دستورات مشترک در نرم افزارها به دستوراتی میگویند که برای انجام کارهای عمومی مانند Cut – Copy – Paste – Undo و … در تمامی نرم افزارها استفاده میشود. دستورات مشترک به کاربر این امکان را میدهد که در هنگام کار کردن با یک نرم افزار بتواند از امکانات یک نرم افزار به خوبی استفاده کند.

نوار مِنو در نرم افزارها :

در بیشتر نرم افزار ها در سیستم عامل ویندوز و در قسمت بالای پنجره، مِنوی نرم افزار قرار دارد. هر مِنو دارای مجموعه ای از دستورات است که یک کار مشخص را در برنامه اجرا می کند. اگر چه هر نرم افزار برای انجام کار مشخصی ساخته شده است اما دستوراتی که در این مِنو قرار دارد در تمام نرم افزارها یک کار را انجام میدهد. مهم نیست از چه نرم افزاری استفاده میکنید، اگر روی این مِنو کلیک کنید میتوانید دستوراتی که در نرم افزار قابل اجرا است را مشاهده کنید.

دستورات مشترک

دستورات مشترک منوی File  :

در اکثر نرم افزارها در ویندوز اگر به قسمت نوار مِنو توجه کنید اولین گزینه منوی File میباشد. در این مِنو معمولا لیستی از دستورات مشترک قرار دارد. دستوراتی مانند New – Open – Save  و…  که به ترتیب برای ایجاد فایل جدید، باز کردن فایل، ذخیره فایل استفاده میشوند.

دستورات مشترک

استفاده از دستورات مشترک cut copy paste :

دستورات مشترک Cut (بریدن) – Copy (کپی کردن) و Paste (چسباندن) پرکاربردترین دستوراتی هستند که در اکثر نرم افزارها استفاده میشوند. به عنوان مثال اگر نرم افزار Microsoft Word را اجرا کنید و بخواهید یک فایل را ویرایش نمایید میتوانید به جای اینکه یک متن طولانی را چندین بار بنویسید یک بار آن را بنویسید و با استفاده از دستور Copy یک کپی از متن ایجاد نمایید سپس به محل مورد نظرتان بروید و با استفاده از Paste متن را در محل مورد نظر بچسبانید.

کپی کردن و چسباندن متن :

برای کپی کردن و چسباندن متن ابتدا متن را انتخاب میکنیم سپس کلیک راست موس را فشار میدهیم و گزینه Copy را انتخاب میکنیم. همچنین میتوانید از کلیدهای میانبر Ctrl+C برای کپی کردن استفاده نمایید.

دستورات مشترک

سپس به مکانی که میخواهید متن را در آنجا قرار دهید مراجعه کنید، کلیک راست کنید و گزینه Paste را انتخاب نمایید. از کلیدهای میانبر Ctrl+V هم میتوانید برای اینکار استفاده کنید.

دستورات مشترک

همانطور که مشاهده میکنید متن در مکان مورد نظرمان کپی میشود.

دستورات مشترک

بردیدن و چسباندن :

اگر میخواهید متن را در مکان دیگری بچسبانید و به صورت همزمان از محل اولیه حذف شود میتوانید آن را انتخاب کنید و سپس در منوی کلیک راست موس گزینه Cut را انتخاب کنید. همچنین میتوانید از کلیدهای میانبر Ctrl+X استفاده نمایید.

دستورات مشترک

حالا به مکانی که میخواهید متن را در آنجا قرار دهید مراجعه کنید و مجددا کلیک راست نموده و گزینه Paste را انتخاب نمایید. از کلیدهای میانبر Ctrl+V هم میتوانید برای اینکار استفاده کنید.

دستورات مشترک

تفاوت Copy کردن قسمتی از متن و Cut کردن در این است که با کپی کردن متن از محل اولیه حذف نمیشود اما با Cut از محل اولیه حذف میشود و در مکان جدید قرار میگیرد.

دستورات مشترک

کپی کردن و چسباندن یک فایل :

از دستورات Cut Copy Paste میتوان برای ویرایش فایل ها نیز استفاده کرد. به عنوان مثال اگر بخواهید یک کپی از فایل مورد نظرتان ایجاد نمایید میتوانید از دستور Copy استفاده نمایید. در تصویر زیر میخواهیم یک فایل را کپی کنیم و در مکان دیگری قرار دهیم. برای اینکار ابتدا روی فایل راست کلیک میکنیم و سپس گزینه Copy را انتخاب میکنیم.

دستورات مشترک

سپس به مکان مورد نظر مراجعه میکنیم و با استفاده از گزینه Paste فایل را منتقل میکنیم.

دستورات مشترک

همانطور که در تصیور زیر مشاهده میکنید یک فایل متنی را از پوشه پیش فرض Document به Desktop منتقل کرده ایم.

توجه کنید که فایل اصلی را به دسکتاپ منتقل نکرده ایم بلکه یک کپی از آن را در دسکتاپ قرار دادیم درنتیجه اگر بر روی فایل اصلی تغییری ایجاد کنیم در فایلی که بر روی دسکتاپ قرار دارد تغییر اعمال نمیشود.

دستورات مشترک

برگشت به حالت قبلی و لغو تغییر :

فرض کنید در حال کار بر روی یک فایل متنی هستید و ناخواسته بخشی از متن را حذف کردید. اگر بخواهید بخشی از متن را که حذف کردید برگردانید نیازی به نوشتن دوباره آن بخش از متن نیست. در بیشتر نرم افزار ها با فشار دادن یک دکمه میتوانید به حالت قبل برگردید. برای اینکار لازم است بر روی آیکون Undo کلیک نمایید.

این آیکون در قسمت بالا سمت چپ پنجره نرم افزار قرار دارد. همچنین با کلید های میانبر Ctrl+Z میتوانید از این ویژگی استفاده کنید. استفاده از این ویژگی در ویندوز دارای محدویت نیست و میتوانید به راحتی به اولین حالتی که در نرم افزار وجود داشته بازگردید.

دستورات مشترک

توجه کنید که دستور Undo همیشه کار میکند جز در شرایط خاص. به عنوان مثال اگر فایل هایی را که در سطل زباله ویندوز قرار دارد را به صورت دائمی حذف کنید نمیتوانید از undo برای بازگرداندن فایل ها استفاده کنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظراتتان را در بخش یادداشت ها با من به اشتراک بگذارید.

این مطلب را دوست داشتید ؟
در حال ارسال
User Review
0 (0 رای)

حتما ببینید

معرفی ویندوز ۱۰

ویندوز۱۰ جدیدترین نسخه سیستم عامل ویندوز است. نسخه های دیگری از سیستم عامل ویندوز توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *